Staří Egypťané používali před více než 3500 lety těhotenské testy. A dokonce fungovaly

Přidat na Seznam.cz

Těhotenské testy sice vypadají jako moderní vymoženost, ve skutečnost však existovaly již ve starověkém Egyptě. Nejenže staroegyptské ženy používaly těhotenské testy, ale ve skutečnosti byly na svou dobu neuvěřitelně přesné (70% přesnost rozhodně není vůbec zanedbatelná), ale také předpovídaly, zda se narodí chlapeček nebo holčička.

Staří Egypťané používali stejnou metodu jako my dnes, tedy vzorek moči. Už před více než 3500 lety se vědělo, že vzorky moči přímo souvisí s plodností. Jak byly tedy těhotenské testy tak účinné a jak mohly určit pohlaví před narozením? Nedá se říci, že by ženy zrovna čůraly na tyčinky a dostaly odpověď ve stylu „ano nebo ne“. 

Součástí rituálu bylo načůrat do pytle ječmene a v druhé fázi do pytle dvouzrnky. Pokud v některém sáčku vyklíčily nějaké sazenice, žena podle jejich vědy s jistotou nosila dítě, což bylo opět ze 70 % přesné, uvádí The National Institute of Health. Klíček z obou sáčků znamenal, že daná žena byla těhotná, ale pokud jste se pozorně dívali, která vyklíčila jako první, prozradila by vám, zda se vám při narození narodí dítě mužského nebo ženského pohlaví. Pokud ječmen vyklíčí jako první, narodí se chlapec, a pokud dvouzrnka vyklíčí dříve než ječmen, znamenalo by to, že budete mít holčičku. Trošku bláznivé, že?

Aplikování a funkce metody podle vědců souvisí především s ženskými hormony. Ačkoli těhotné ženy produkují během těhotenství širokou škálu hormonů, které by u konkrétních rostlin způsobily předčasné kvetení, není v současnosti znám žádný replikovatelný vztah k těmto rostlinám. Zvýšená hladina estrogenu u starověkých egyptských žen je jednou z hypotéz, proč se tato metody setkávala s takovým úspěchem.

Zdroj: Historydaily, The National Institute of Health