Nejkrásnější zahrady světa: Nechte se inspirovat největší oázou klidu

Přidat na Seznam.cz

Přestože přírodu najdeme všude, od prasklin v chodnících v rozlehlých městech až po divoké a drsné lesy, vřesoviště a lesy, které pokrývají miliardy kilometrů naší planety, nejkrásnější zahrady světa představují jedny z nejpůsobivějších upravených prostor s rozsáhlými sbírkami neobvyklých a krásných druhů z celého světa.

Zahrada Majirelle, Marrákeš, Maroko

Zahrada Majorelle, plná žhavě růžových bugenvileí, voňavých jasmínů, kaktusů a smutečních vrb, je oázou klidu mimo ruch marockého Marrákeše, uvádí web WomanAndHome. Zahradu navrhl v roce 1923 francouzský umělec Jacques Majorelle a její dokončení trvalo více než 40 let. Kvůli rostoucím nákladům na údržbu zahrada nakonec zpustla a v 80. letech 20. století ji koupil módní magnát Yves Saint Laurent, kterému se po jeho smrti v roce 2008 stala poctou. Dnes se jasně zelené palmové listy a nadměrné kaktusy vyjímají na pozadí odvážně modrého sídla, které se nachází uprostřed zahrady, zatímco nedaleká vodní fontána poskytuje uklidňující zvukovou kulisu při každé návštěvě.

Botanická zahrada Kew Royal, Londýn, Velká Británie

Kvůli své velikosti, rozsáhlé sbírce rostlin a historii, zahrady byly založeny v roce 1840, mohou být pro návštěvníky, kteří je navštěvují poprvé, trochu ohromující, a proto je optimální mít na návštěvu dostatek času. Kewské zahrady se pyšní rozsáhlou sbírkou více než 50 000 živých rostlin a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Jejich součástí jsou specializované alpské domky, travnaté a kuchyňské zahrady, rozsáhlá botanická knihovna a skutečně impozantní palmový dům, který byl postaven v letech 1844-1848. V areálu se celoročně konají různé výstavy a bezplatné prohlídky s průvodcem, ale mezi nejvýznamnější akce patří světelná stezka Christmas at Kew, sezóna orchidejí a jaro, kdy kvetou nádherné magnólie. Pro zpestření výletu je zde také kavárna, kde se podávají jedny z nejlepších odpoledních čajů v Londýně.

Park Güell, Barcelona, Španělsko

Park Güell, jedno z nejlepších míst v Evropě, je známý především pro své pohádkové stavby, kamenné oblouky a mozaiky. Rozkládá se na 12 hektarech krásného parku v barcelonské čtvrti Gracia, je to největší zelená plocha ve městě a pyšní se voňavými borovicemi, rozmarýnem a levandulí, stejně jako řadou palem a spoustou křehkých vistárií. Park byl původně zamýšlen jako vyjádření ducha Katalánska jako potenciálně nezávislého národa Eusebim Güellem, bohatým podnikatelem, a jeho přítelem, architektem Antoniem Gaudím. Většina Gaudího návrhů je silně inspirována přírodou, což vedlo k tomu, že jeho výstřední stavby dokonale zapadají do upraveného areálu parku, takže tento park plný fantazie je skutečně nepřehlédnutelný.

Svatyně Yuki, Prefektura Mie, Japonsko

Toto místo je ve skutečnosti spíše svatyní než zahradou, ale na pozemku se nachází více než 300 úžasně krásných švestek, které při návštěvě v březnu poskytují ohromující přehlídku jemných růžových, bílých a růžových květů. Některé ze stromů byly dokonce vysazeny tak, aby vytvořily kvetoucí tunel, a přestože je zahrada poměrně malá, jednou za rok ohromí svou květinovou přehlídkou.

Zahrada Nek Chand Fantasy, Chanidgarh, Indie

Pokud jde o nejkrásnější zahrady na světě, Nek Chand Fantasy rozhodně není tou nejzřetelnější, ale i dnes zůstává jedním z nejlepších míst v Indii, které se co do počtu návštěv ročně blíží Tádž Mahalu.
Příběh této sbírky soch, vodopádů, mozaik a chodníků je stejně krásný jako samotný areál. Silniční inspektor Nek Chand žil v 60. letech 20. století v severoindickém městě Čandígarh a v rámci své práce byl svědkem množství stavebního odpadu a odpadků, které začal sbírat a uklízet. Jednoho dne objevil malý kousek půdy a využil ho k vytvoření malé zahrádky, ale také začal materiály, které našel na ulicích, proměňovat v neuvěřitelné sochy. Na svém projektu tajné zahrady pracoval Chand ve volném čase více než 10 let, než jej nakonec objevili městští úředníci, kteří jej chtěli zbourat.

Zahrady de Marqueyssac, Dordogne, Francie

Bukolické prostředí zámku a zahrad Marqueyssac dokáže zapůsobit i na milovníky přírody. Na všechny strany se rozprostírají zvlněná políčka plné zeleně, kukuřičná strniště a opeřené borovice, ale to je ještě předtím, než vstoupíte do areálu zámku Marqueyssac, kde začíná to pravé kouzlo. Více než 150 000 ručně stříhaných zimostrázů se rozplétá do nejúžasnější sbírky topiar, z nichž každý je dokonale upraven do koulí, kopulí nebo podlouhlých tvarů připomínajících balíky sena.

Zdroj: womanandhome.com