Chorobná závislost na dětech: Spíše uškodí než pomůže, a to vám oběma

Přidat na Seznam.cz

Vztah a pouto mezi matkou a dítětem je to nejsilnější na světě. Co když se však extrémně zvrtne a matka se na dítě až chorobně upne? Není to sice úplně běžné, ale tyto případy opravdu existují a je úplně jedno, zda se jedná o singl, vdanou či rozvedenou matku, kde třeba plně funguje i vztah s otcem.

Milovat své dítě až za hrob – co je na tom špatného? Jste matka a takový pocit je přece normální. Ale co když i láska k dítěti má své hranice? Kdy je to ještě zdravá láska matky k dítěti? A kdy už se může jednat o nezdravou závislost, která dítěti neprospívá a negativně poznamenává jeho budoucí život?

Syndrom single matek

V případě, kdy je matka single, má na jedné straně obrovskou zodpovědnost a leží na ní velká zátěž, ale na druhou stranu má v podstatě veškeré pravomoci. Pokud je opravdu na výchovu dítěte sama, pak se nemusí nikomu zodpovídat, dělat kompromisy nebo o něco žádat. A to právě v některých případech může vést k již zmiňované nezdravé závislosti.  Aby se toto pouto alespoň trochu oslabilo a nenabylo opravdu nezdravých rozměrů, doporučuje se, pokud je to jen trochu možné – aby matka s dítětem udržovala blízké vztahy s prarodiči a dalšími příbuznými, se kterými dítě může navázat citový vztah. A to platí i o přátelích nebo, chcete-li, kamarádech matky. Jsou-li mezi nimi i muži, tím lépe.

Nezdravý vztah se nevyhýbá ani vdaným či rozvedeným, kde funguje vztah s otcem

Upnutí a silná fixace není však problém jen svobodných matek, tento jev můžeme vídat jak v manželství , tak i v případě rozvedených párů, kde se však otec aktivně chce podílet na výchově. Bohužel jsou i takové případy, kdy jsou matky na svých dětech tak chorobně závislé, že je odmítají nechat i s vlastním otcem na delší dobu než je nezbytně nutné. „Síla závislosti a to, zda matka záměrně, nebo dokonce podvědomě pěstuje nezdravou fixaci dítěte na sebe, souvisí se zralostí osobnosti matky více než na tom, zda vychovává dítě sama nebo ne,“ říká psycholožka Alice Vondrová pro Novinky.

Je totiž spousta matek, které samy nejsou, a přitom tuto závislost vědomě pěstují. K tomu mají sklon většinou ženy, které jsou v manželství nespokojené. Z dítěte si v takových případech vytvoří v podstatě svého partnera. Je hodně matek, které si i v manželství uzurpují dítě jen pro sebe, a když je větší, uzavírají s ním pevnou koalici, do které ale otec nepatří. 

Přehnaná fixace matky na dítě může ovlivnit jeho vývoj a celý život

Protektivní neboli ochranná rodičovská péče je takovou péčí, která nedopřává dítěti svobodu v pravém slova smyslu a odpírá dítěti možnost se zdravě a přirozeně psychicky vyvíjet. Taková opičí láska však dítě ochuzuje o vlastní zkušenosti a znalosti, které by mu přinesly zdravý a přirozený emoční rozvoj. Opičí láska zároveň zahrnuje přístup, kdy naopak dítě nemá vytyčené žádné hranice. Nezdravá láska tohoto typu je plná obav a nejistoty, je manipulativní, sebestředná a sobecká.

Matka, která nemá čas na sebe a vlastní zájmy, ztrácí sebevědomí ženy a sama sebe vnímá už jen jako matku, na jejíchž bedrech spočinula veškerá péče a starost o dítě. Nenaplnění vlastních plánů a snů tak musí plnit dítě, které se stává matčinou seberealizací.

Pokud si této věci všimnete v rodině nebo u přátel, pokuste se v rámci možností naznačit, že by si taková žena měla promluvit s odborníkem, vyhledat pomoc psychologa či odborného lékaře. Není to nic, za co by se měla žena stydět, pokud ji však záleží na budoucnosti dětí, měla by otevřít oči.

O dětské psychologii si můžete přečíst řadu knih, odborných učebních textů a studií.

Zdroje: novinky.cz, zdrave.cz , fi.muni.cz