10 způsobů, jak se zbavit bolesti žaludku, radí gastroenterologové

Přidat na Seznam.cz

Nejhorší jsou bolesti žaludku. Jednu minutu jste naprosto v pořádku, další jste schoulený na gauči, neschopný pohybu. Běžné příznaky, jako je nadýmání, plynatost a nevolnost, vás mohou přimět googlit, jak se co nejdříve zbavit bolesti žaludku. Zatímco myšlenka standardních léků, které fungují ve všech případech bolesti břicha, je tak přitažlivá, to, co potřebujete, abyste ji odstranili, závisí na tom, co ji způsobuje, píše magazín Woman’s Health.

Než sáhnete po nejbližším léku, který můžete najít, měli byste vědět, že některé rady, na které jste narazili online, nemusí pomoci a dokonce se cítíte hůř. Například bublinky a cukr v zázvorovém pivu mohou nakrmit špatné bakterie, které vám způsobují nevolnost, takže je vyměňte za zázvorový čaj. Také se budete chtít zbavit té citrónové vody. ,,Mějte na paměti, že kyselé potraviny mají také tendenci být spojeny se zvýšením symptomů refluxu,“ vysvětluje doktor Herrera.

Jak dlouho trvá bolest žaludku?

Bolesti žaludku obvykle netrvají tak dlouho, možná jednu až dvě hodiny. A obvykle odezní samy od sebe. Ale přesto se mnohdy jedná o velmi nepříjemnou bolest. Jak dlouho bolesti trvají, není ve skutečnosti indikátorem toho, zda se jedná o běžnou bolest nebo něco vážnějšího.

,,Existují další faktory, které je třeba vzít v úvahu, jako je charakter bolesti, intenzita a umístění spolu se souvisejícími příznaky,“ poznamenává. ,,Spojení s jídlem nebo určitými potravinami, anamnéza léků pacienta, načasování bolesti a další zdravotní problémy jsou důležité faktory při posuzování příčiny bolesti žaludku,“ říká gastroenteroložka Leila Kia.

Pokud se bolest nezlepší po volně prodejných lécích, budí vás v posteli a je doprovázena úbytkem hmotnosti, krví ve stolici, zvracením nebo horečkami, měli byste se určitě co nejdříve poradit se svým lékařem.

Nevíte, jak se zbavit bolesti břicha? Vyzkoušejte některý z těchto prostředků:

1. Dejte tomu čas

Mírné bolesti žaludku mohou zmizet samy, pokud trochu počkáte. To platí i v případě, že máte průjem, který může být příznakem mírné otravy jídlem. I když se to může stát ve vaší sousedské sushi restauraci, je to také velmi běžné, když cestujete do zámoří. Je to proto, že se vaše tělo musí přizpůsobit novým bakteriím v jídle a vodě, které konzumujete mimo domov.

Být trpělivý je to nejlepší, co můžete v těchto situacích udělat. ,,Musíte nechat své tělo, aby se samo vyplavilo,“ říká gastroenterolog Amit Bhan.

2. Kupte volně prodejné léky

Plynatost je způsobena dvěma věcmi: konzumací plynotvorných potravin, jako je zelená zelenina, ovoce se slupkou, sycené nápoje, zelí a fazole; nebo polykáním vzduchu, vysvětluje Michael Wolfe, předseda lékařského oddělení v MetroHealth Medical.

„Lidé [nabírají vzduch navíc], když pijí brčkem, mluví s plnou pusou, jedí příliš rychle nebo když jsou nervózní,“ dodává. Pokud máte problém s plynatostí, o kterém si myslíte, že vám způsobuje bolest žaludku, vezměte si volně prodejný lék na plynatost.

Doktor Bhan doporučuje trochu Pepto-Bismolu, pokud průjem udeří ve špatnou dobu nebo pokud je tak častý, že vás drží v noci vzhůru. Růžová tekutina zaútočí na bakterie způsobující průjem ve vašem systému, takže můžete během dne odpočívat a fungovat. Můžete také užívat přípravek Imodium, který působí tak, že zpomaluje rychlost proudění tekutin vašimi střevy.

3. Zatočte s křečovitou bolestí

Pokud máte křeče, vezměte si Ibuprofen. Jistě, v době menstruace očekáváte křeče, ale nevolnost, žaludeční nevolnost a průjem? Podle Nancy Cosslerové, gynekoložky a vedoucí oddělení kvality systému pro porodnictví, je vlastně docela normální, že se vám celá břišní oblast zhroutí, když máte menstruaci.

,,Hormony způsobují kontrakce děložního svalu, což způsobuje křeče,“ říká. ,,Je zcela normální, pokud se vám objeví během menstruace i křeče v žaludku, což způsobuje žaludeční nevolnost nebo průjem.“

Chcete-li zmírnit křeče, vezměte si ibuprofen 12 až 24 hodin před tím, než přijde očekávaná menstruace. Poté užívejte předepsané množství každé tři až šest hodin po dobu tří dnů.

4. Jezte jogurty

Pokud se potýkáte s neustálými žaludečními problémy, jako je nadýmání, jogurt může pomoci udržet váš trávicí systém ve špičkové formě.

Přestože je nadýmání nepříjemné, obecně není velkým důvodem k obavám. Bolesti žaludku může způsobit cokoli od menstruace po zácpu.

Pokud jste vyloučili intoleranci laktózy, zkuste jíst jogurt s „živými a aktivními kulturami“ (hledejte tuto frázi na etiketě), které mohou pomoci regulovat váš trávicí systém.

5. Pijte mléko

Někdy mohou bolesti žaludku vést k dalším bolestem, jako je pálení žáhy, nebo podráždění jícnu. Domácí lék: mléko. ,,Když mě pálí žáha, vypiji sklenici mléka,“ říká gastroenterolog Jeffry A. Katz. ,,Mléko neutralizuje kyselinu produkovanou žaludkem.“

6. Vynechte kořeněná jídla

Jíst kořeněná jídla před spaním je častým viníkem kyselého refluxu, stejně jako jíst příliš mnoho nebo příliš rychle, kouřit a silně popíjet. To vše může způsobit pocit pálení a bolest žaludku. Tento stav se často vyskytuje v noci, když ležíte. Kyselina putuje ze žaludku do jícnu a krku a způsobuje pálení žáhy nebo bolest v krku a záchvaty kašle.

7. Pijte zázvorový čaj

Možná na vás ve vaší kuchyni čeká jednoduchý lék: Kořen zázvoru má dlouhou historii úspěšného používání jako lék na podrážděný žaludek.

Důvod, proč zázvor tak dobře funguje na trávení, nebyl nikdy přesně identifikován, ale někteří říkají, že urychluje tempo, kterým se potrava přesouvá ze žaludku do tenkého střeva.

,,Když toho sním mnoho a cítím nevolnost, dám si zázvorový čaj, abych uklidnil svůj žaludek,“ říká Charlene Prather, docentka gastroenterologie. „Je to opravdu snadné – stačí nastrouhat čerstvý zázvor, zalít horkou vodou a přidat trochu medu.“

8. Vynechte fast food a jezte pomaleji

Pokud po jídle cítíte bolest, pravděpodobně jste jedli příliš rychle, příliš mnoho nebo něco špatného.

Rychlé řešení: Odstraňte rychlé občerstvení a zpomalte u stolu. Je to nepravděpodobné, ale můžete mít onemocnění žlučníku. Ženy to mají častěji než muži a někteří dostanou žlučové kameny bez důvodu. Chcete-li to vyloučit, navštivte svého lékaře.

9. Zvyšte příjem vlákniny

Zácpa je u žen velmi častá. Je taková teorie, že existuje hormonální rozdíl mezi muži a ženami a že ženám trvá déle strávit a vyloučit jídlo, dodává gastroenterolog Irwin Grosman.

Závěr: Pokud nechodíte každý den, nemusíte se hned strachovat. Pokud ale pociťujete další příznaky zácpy, jako je nadýmání nebo plynatost, přidejte do svého jídelníčku více vlákniny. Naplňte si talíře větším množstvím ovoce a zeleniny, celozrnnými výrobky a fazolemi a nastartujte svůj den cereáliemi s vysokým obsahem vlákniny.

10. Zařaďte více pohybu

Nečinnost může někdy způsobit i zácpu. Zaměřte se na 30 minut cvičení denně a udržujte se hydratované. Pokud to všechno nedává věci do pohybu, vyzkoušejte jemný volně prodejný doplněk vlákniny, jako je Metamucil.

Zdroj: Women’s Health, Studie