12 skvělých tipů, jak vytvořit ekologicky šetrnou kuchyň

Přidat na Seznam.cz

Chcete snížit množství potravinového a plastového odpadu v kuchyni? Zkuste těchto 12 prověřených tipů, nechte se jimi inspirovat a změňte svoji kuchyň k lepšímu.

Znáte to, zvadlé zelí nebo scvrklá cuketa, která už je tak akorát zralá na to, aby skončila v koši. Dle webu experiencelife.lifetime se ve Spojených státech vyhodí ročně více než 200 kg jídla na osobu, což je asi 30–40 % všech nakoupených potravin. V České republice vyhodíme ročně 96–115 kg jídla na osobu. Nelze popřít, že máme velký problém s plýtváním potravinami – jak jej vyřešit?

Drobnými úpravami našich každodenních zvyklostí můžeme každý z nás snížit množství odpadu vycházejícího z našich kuchyní, zmenšit naši uhlíkovou stopu a snížit zátěž našich skládek. Tyto nápady vám pomohou k ekologičtější kuchyni.

Plánujte dopředu

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak omezit plýtvání potravinami, je nakupovat jen to, co potřebujete. Napište si nákupní seznam, držte se ho a dbejte zejména na to, abyste se vyhnuli nadměrnému nakupování zboží podléhajícího rychlé zkáze. Plánování dopředu vám také umožní rozvinout své kulinářské dovednosti a využít to, co je místní a sezónní.

Udělejte si pořádek (nejen) v lednici

Dávejte si pozor na data spotřeby a uspořádejte si spíž a lednici tak, abyste jako první sáhli po položkách, které mají projít nejrychleji. Nikdo nechce objevit vzadu v ledničce kelímek jogurtu, na kterém se již daří plísni. Před nákupem potravin si také prohlédněte obsah spíže a lednice. Předejdete tak náhodnému zdvojení produktů, které již máte po ruce.

Ukládejte si zbytky

Stonky kapusty, mrkvové vršky, cibulové slupky a další zbytky si raději schovejte na přípravu vývarů a polévek, než abyste je odsunuli do koše. Z těchto na pohled nevzhledných a zdánlivě nevyužitelných zbytků můžete vykouzlit skvělou večeři. Použít lze také jadřince a slupky z jablek na výrobu octa, slupky z citrusů na cukroví a ze starého chleba udělejte krutony.

S mytím ovoce a zeleniny nepospíchejte

Zeleninu a ovoce myjte až ve chvíli, kdy se je chystáte použít. Mytí produktů před jejich uskladněním způsobuje, že se některé položky rychleji kazí.

Nebojte se použít mrazák

Na cestě za snížením plýtvání potravinami je mrazení váš nejbližší spojenec. Schovejte tam půl litru kašovitých bobulí, které můžete přidat do koktejlů, upéct z nich koláč nebo z nich vyrobit džem. Zmrazte přezrálé banány nebo použijte zmrazenou řepu na zavařování. Čerstvé bylinky můžete zmrazit a uložit na později. Nasekejte je a vložte do zásobníků na led s trochou extra panenského olivového oleje. Až budete chtít bylinky použít, stačí přidat kostku přímo na rozpálenou pánev.

Improvizujte

Pokud připravujete recept, který vyžaduje cibuli, ale máte po ruce pouze pórek, proveďte výměnu. Recepty jsou jen návodem a vaření je organický proces. Při vaření improvizujte a nemějte pocit, že musíte dodržovat recept do písmene. Použijte suroviny, které máte po ruce – možná budete překvapeni, jak lahodný pokrm se vám podaří připravit.

Podělte se

Udělali jste příliš mnoho zeleninového rizota nebo kuřecího kari? Pokud vám zbyde hodně jídla, můžete jej vždy zmrazit, nebo třeba nabídnout sousedům.

Plasty NE

Recyklace plastů je obtížná a drahá, takže i když prázdnou sklenici od mandlového másla hodíte do koše, pravděpodobně skončí na skládce. Proto je důležité kupovat v obchodě s potravinami výrobky bez plastů, kdykoli je to možné.

Použijte obal opakovaně

Některým plastům se nelze vyhnout. Místo vyhazování prázdných nádob, je můžete znovu použít, pokud jsou označeny číslem 2, 4 nebo 5 (číselná označení značí typ plastu, z něhož je obal vyroben, a tedy i informaci o výši škodlivosti k lidskému zdraví – pozn. red.). Skvěle se hodí na uchovávání zbytků jídla, domácího koření a hotových jídel. Plastové sáčky můžete také umýt a znovu použít – jen je nedávejte do myčky nádobí nebo mikrovlnné trouby.

Řekněte „ne“ výrobkům na jedno použití

Chcete-li se zcela odklonit od plastových obalů a sáčků, investujte do papíru s včelím voskem. Tato chytrá alternativa pro opakované použití je nejen udržitelnější, ale může také pomoci omezit kažení potravin. Můžete si také koupit silikonové sáčky na sendviče, které lze umýt a znovu použít.

Milovníci kávy by mohli zvážit přechod na opakovaně použitelné kávové filtry nebo omyvatelné kávové kapsle. Pokud pijete čaj, volte sypaný čaj nebo kupujte pouze značky, které používají biologicky rozložitelné sáčky. A co papírové ručníky? Vyměňte je za látkové a rychle zjistíte, že žít bez nich je docela dobře možné.

Vyrobte si to sami

Všichni jsme obětmi pohodlnosti. Jak jednoduché je přidat do nákupního košíku láhev kečupu nebo sklenici majonézy? Místo toho zvažte, zda si je nevyrobit doma. Budete kupovat méně plastů a vámi vytvořené koření bude zcela bez konzervačních látek. Doma si také můžete poměrně snadno vyrobit jogurt řeckého typu, granolu i humus.

Kompostujte

I po využití všech možných částí potravin a jejich správném uskladnění vám zůstane nějaký potravinový odpad. Tyto zbytky nemusíte posílat na skládku, ale můžete je kompostovat a vrátit tak půdě cenné živiny. Jádra jablek, slupky od zeleniny a čajové lístky tak můžete využít k vyživení půdy na zahradě. Kávovou sedlinu ocení růže, borůvky, lilie, zelí a hortenzie, stačí ji přimíchat do půdy.

Zdroj: experiencelife.lifetime.life