5 vět, které vám pomohou rozpoznat emocionálně inteligentní lidi

Přidat na Seznam.cz

Máte vysoké EQ? Pokud pravidelně říkáte následující věty, existuje několik argumentů ve váš prospěch.

Emoční inteligence znamená projevit výraznou citlivost, dobré porozumění a zdravé zacházení s pocity – jak s vlastními, tak s pocity vašich bližních. Částečně může být naše emoční inteligence zděděna, ale ve velké míře ji můžeme rozvíjet nebo se učit prostřednictvím všímavosti, zkušeností a sebereflexe. Následující věty jsou typické pro emočně inteligentní lidi – kdokoli je vyslovuje často a vědomě, má velmi pravděpodobně vysoké EQ.

5 vět, které vám pomohou rozpoznat emocionálně inteligentní lidi

„Řekni mi víc.“
Každých 11 minut se při online seznamování zamiluje jeden člověk, každé 4 minuty odjíždí vlak a každých 30 sekund se na Instagramu objevují tisíce nových příspěvků. Proč bychom si měli v tak rychle se rozvíjejícím světě věnovat čas pozornému naslouchání a kladení otázek? Docela jednoduše: Protože se ten druhý cítí dobře a je to jediný způsob, jak zajistit, abychom tomu rozuměli. A emocionálně inteligentní lidé to vědí nebo cítí.

Zatímco mnozí další okamžitě přijdou s radou a věří, že porozuměli svému partnerovi, lidé s vysokou úrovní emoční inteligence povzbuzují své bližní, aby mluvili, a možná se dokonce zbaví věcí, které je naléhavě nutné odhalit. A stačí jen tři jednoduchá slova, „řekni mi více“.

woman sitting on yellow armless chair near gray laptop computer
Foto: Mimi Thian / Unsplash.com

„Má to smysl, co říkám?“
Tato věta slouží k tomu, abychom se ujistily, že nám protějšek rozumí. Je to pěkná věta, která jasně ukazuje empatii a sociální kompetence. Kdokoli se však ptá: „Dává to, co říkám, smysl?“ Prokazuje ještě vyšší stupeň emoční inteligence, protože touto otázkou vyjadřujeme úctu a respekt ke svým protějškům současně.

Z této otázky vyplývá, že věříme svému protějšku, aby kriticky prozkoumal a klasifikoval naše výroky, že jejich názor je pro nás důležitý a že je pro nás důležité, aby nás následovali. Protějšek se bude touto otázkou cítit zmocněn a bude nás pravděpodobně poslouchat ještě pozorněji než dříve.

„Potřebuji vaši pomoc, prosím.“
Na rozdíl od lidí s nízkou emoční inteligencí nemají emocionálně inteligentní lidé velké potíže se žádostí o pomoc. Chápou, že jednou z našich hlavních silných stránek je, že se můžeme navzájem podporovat a spolupracovat, a že každý se cítí dobře, když může pomoci někomu jinému.

S větou „Potřebuji vaši pomoc, prosím“ vyjadřují emocionálně inteligentní lidé důvěru ve své protějšky dvěma způsoby: na jedné straně tím, že se ukáží jako zranitelní, a na druhé straně tím, že dají jasně najevo, že předpokládají že osoba právě tato osoba, může pomoci. V tomto ohledu používáte tuto větu k posílení vašeho vztahu s danou osobou, jakož i její sebeúcty.

two woman taking a sideview selfie

„Děkuji za pochopení.“
Pro některé lidi je stěží něco vykoupitelnějšího než omluvy. „Omlouvám se, že se ptám znovu“, „Omlouvám se, že jdu pozdě“, „Omlouvám se, ale dnes to prostě nemůžu udělat“. Emocionálně inteligentní lidé se samozřejmě také omlouvají, když je to vhodné, ale častěji děkují ostatním za jejich shovívavost a porozumění.

Emocionálně inteligentním lidem nejde primárně o to, aby si ulevili a uklidnili své svědomí. Je pro ně důležitější ukázat ostatním své uznání a vyjádřit svou vděčnost za odpuštění a odpuštění jim. A opravdu důmyslná věc na tom je: Ve skutečnosti to většině lidí usnadňuje odpouštění se skutečně dobrým pocitem.

„Opravdu nevím, co na to říct.“
Spousta lidí má ke všemu co říci. Emocionálně inteligentní lidé naproti tomu nemají na každé téma názor ani slova, která by mohli vyjádřit s plným přesvědčením, protože jejich kapacity a obzory jsou omezené, a vědí to a stojí si za tím. Raději o některých věcech nic neřeknou a počkají, než aby riskovali, že někoho svými výroky urazí. Díky tomu mohou v očích některých lidí vypadat slabě. Ale s tím mohou emocionálně inteligentní lidé obvykle žít mnohem uvolněněji, než tvrdit fakta svými nekvalifikovanými slovy.