Co je to gemmoterapie a jak nám může pomoci (nejen) při podzimním nachlazení

Přidat na Seznam.cz

Počasí se jako každý rok začíná ochlazovat. Obloha je zatažená, déšť a vítr nám znepříjemňují procházky. I přesto, že jsme ze skříně vytáhly všechno teplé oblečení a postupně ho na sebe vrstvíme, stejně se neubráníme podzimnímu nachlazení. Jarmila Podhorná, gemmoterapeutka, mluví o tom, na co si na podzim dávat pozor a jak podpořit imunitní systém přírodní cestou.

Gemmoterapie

Web celostnímedicína definuje gemmoterapii také jako medicínu pupenů. Jde totiž o léčení pomocí kapek, které jsou připravené právě z pupenů stromů, keřů či bylin. Pupeny, ale také kořínky, mladé listy či výhonky jsou zárodečné tkáně, které jsou podstatou této léčebné metody. Název gemmoterapie je odvozen od latinského názvu pro pupen – gemmon. V gemmonu jsou uloženy hormony, enzymy, stopové prvky, vitamíny a další látky, kterých má zejména při nemoci tělo nedostatek.

Využití gemmoterapie

Jelikož se jedná o léčbu pomocí přírodních prostředků, má tato metoda mnoho výhod a lze provádět u každé nemoci. Dokonce lze použít i pokud jsou příznaky onemocnění nejasné. Další výhodou gemmoterapie je také to, že může nahradit i léčbu, kdy pacientovi z různých důvodů nelze podávat silné léky. Spolu s tinkturou, tak se říká léčebným kapkám, jsou nemocnému tělo dodávány vitamíny, stopové prvky i hormony, říká web nycim.

Po gemmoterapii můžeme sáhnout i v případě, že chceme onemocněním předcházet a využijeme ji jako prevenci. Její působení je totiž bez vedlejších účinků a dochází při ní k čištění těla přirozenou cestou. Gemmoterapie posiluje imunitu a funkce centrální nervové soustavy. Pokud používáte i jiné léky, neměl by být problém je kombinovat s tinkturami, vždy je však lepší se poradit s odborníkem, říká studie ke stažení.

Před zahájením léčby se však doporučuje organismus nejprve očistit podáním tzv. drenážního prostředku. K takovému účelu se nejčastěji využívá tinktura z březových pupenů, které mají všeobecně očistný účinek a stimulují funkci jater a slinivky. Po odbourání a vyplavení toxických látek z organismu, má následná léčba větší účinek. „U jednotlivých kúr jsou uvedeny počty kapek na 1 kg hmotnosti člověka a den. Délka kúry probíhá po dobu 3–12 týdnů, podle závažnosti onemocnění. Dávkování se obvykle dělí na dvě až tři části a tinktura se užívá před jídlem.“

Jaké bylinky se hodí pro podzimní nachlazení a posílení těla

Jana Podhorná, gemmoterapeutka, při rozhovoru pro Apatyku českého rozhlasu zdůraznila, že imunitu můžeme posilovat celý rok. Pokud jsme však toto téma začali řešit až teď, jde nám především o udržení stability těla. O to, aby se problémy, které jsme řešili celý rok, nezhoršily. Takovými problémy mohou být onemocnění močových cest, různé podzimní kašle a také mají lidé obavy z viróz.

Jak podpořit imunitu

Pro posílení imunitního systému lze využít prostředky, které posilují funkci nadledvinek a zároveň pomáhají celému organismu. Mezi takové bylinky patří např.: černý rybíz, ořešák královský a eleuterokok (sibiřský ženšen). Dále nám může pomoci semeno grepu, které také odstraňuje viry, bakterie a plísně.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice působí antibakteriálně. Dokáže zlikvidovat spousta druhů bakterií, které způsobují choroby na dýchacích či močových cestách.

Rýma a zvětšené mandle

Pro tyto problémy lze použít antibiotikum z žampionů.

Pokud si nevíte rady, můžete kontaktovat přímo Jarmilu Podhornou a konzultovat s ní vaše zdravotní potíže a vytvořit řadu přímo pro vás.

Zdroj: redakce, celostnímedicína.cz, Apatyka českého rozhlasu, Jarmila Podhorná, nycim