Jak alkohol škodí vašemu tělu: Kolik skleniček je ještě v normě a kdy máte problém?

Přidat na Seznam.cz

Prozradíme vám, jaké následky má nadměrné množství alkoholu na vaše tělo a jak můžete pít méně. I pro konzumaci alkoholu platí, že jedna dávka rovná se jed. Jsou pro to stanoveny určité limity, které byste neměli překračovat, abyste se vyhnuli negativním účinkům. Prozradí je web Menshealth

Jak alkohol poškozuje imunitní systém?

Blokováním imunitního systému se děje to, že bílé krvinky, takzvané fagocyty, které stojí v čele invaze virů a bakterií, jsou alkoholem paralyzovány. To má také za následek, že se zpomalí tělu vlastní poselská látka interferon, která je zodpovědná za rychlou aktivaci imunitního systému v případě hrozící infekce. Po konzumaci alkoholu tělo také vylučuje více minerálů a vitaminů, jako je draslík a vitamin C, které jsou důležitými stavebními kameny dobře fungujícího imunitního systému. Samozřejmě, že jedno nebo dvě piva čas od času vašemu zdraví neuškodí.

Kolik alkoholu je škodlivé?

Hranice přípustné konzumace je 24 gramů čistého etanolu (12 gramů pro ženy) denně. Pokud limit překročíte, ocitáte se v rizikové zóně a ohrožujete své zdraví. Je důležité si uvědomit, že i nižší konzumace alkoholu může mít negativní zdravotní účinky. Pokud ale pijete každý den, rychle si na denní dávku alkoholu vytvoříte závislost. V mezinárodním měřítku se proto doporučuje 2 až 3 dny v týdnu zcela abstinovat od alkoholu.

Následující příklady ukazují, jak rychle je limitů dosaženo. Velká sklenice piva (500 ml) s obsahem alkoholu 5 procent obsahuje 20 gramů alkoholu. Malá sklenička whisky (4 cl) obsahuje 13 gramů, malý gin s tonikem (200 ml) 10 gramů a mojito (300 ml) necelých 20 gramů. Pokud si každý večer po práci dopřejete jen dvě malé lahve piva o objemu 330 ml, již jste překročili limity.

Snižuje alkohol účinnost?

Whisky je považována za nápoj pravých mužů a vyzařuje mužnost, sílu a sex-appeal. Ve skutečnosti má alkohol přesně opačný účinek, protože konzumace alkoholu může snížit účinnost. Alkohol omezuje průtok krve a má vliv na vývoj hormonů. Alkohol navíc ovlivňuje varlata, a tím zhoršuje plodnost. Z dlouhodobého hlediska může alkohol vést k poškození jater. To způsobuje, že vaše játra ztrácejí schopnost účinně odbourávat ženský pohlavní hormon estrogen. Současně se snižuje koncentrace testosteronu. Výsledkem je nedostatek testosteronu a snížené libido.

Pivo po práci však může mít vliv i na vaši výdrž. Alkohol snižuje erektilní funkci při hladině alkoholu v krvi již kolem 0,4 promile. Pokud tedy dnes večer plánujete romantickou schůzku, raději se alkoholu vyhněte nebo ho vypijte jen velmi malé množství.

Vede alkohol k pivnímu břichu?

Alkohol je skutečný viník tloustnutí! Pokud nechcete, aby se vaše břišní svaly schovaly do slaninového kabátu, raději se vyhněte pivu, vínu, lihovinám a dalším druhům alkoholu. Vaše zdraví vám poděkuje dvojnásob, protože nejenže alkohol sám o sobě poškozuje vaše zdraví, ale nadváha, která z něj vyplývá, podporuje řadu nemocí.

Alkoholické nápoje obsahují mnoho kalorií. Jeden gram alkoholu obsahuje 7 kalorií, což je téměř tolik kalorií jako jeden gram tuku (9 kalorií). Není tedy divu, že pivo (500 ml) obsahuje 215 kalorií, sklenice bílého nebo červeného vína (200 ml) asi 150 kalorií. Takže po několika skleničkách už jste spotřebovali kalorie celého jídla. Horší je, že po alkoholu máte také hlad.

Alkohol z vás udělá ,,nenažranou“ housenku. Alkohol totiž stimuluje určité oblasti v mozku, které se podílejí na vzniku pocitu hladu. To uvolňuje speciální hormony a neurotransmitery, které vyvolávají hlad. Dehydratační účinek alkoholu také způsobuje, že tělo ztrácí důležité soli, což vede k chuti na vydatné a slané rychlé občerstvení.

V jakém věku alkohol zabíjí mozkové buňky?

Alkohol je považován za hlavní příčinu demence bez ohledu na věk. U lidí, kteří pravidelně konzumují větší množství alkoholu, se ve stáří zhoršují kognitivní schopnosti. Už nejsou tak výkonní a hůře se soustředí. Pokud jste pod ,,povoleným limitem“, nepředpokládá se, že by mozkové buňky odumíraly. Při konzumaci většího množství však dochází k poškození nervového systému a mozku.

Dobrou zprávou je, že pokud se zdržíte alkoholu, vaše kognitivní schopnosti se mohou opět zlepšit. To však funguje jen do určité míry. Pokud již došlo k poškození, nelze jej zvrátit.

Způsobuje alkohol poškození jater?

Alkohol je považován za cytotoxin a není odbouráván játry. Není proto divu, že jsou játra poškozována, pokud jsou pravidelně zaplavována alkoholem. Důsledky mohou být dramatické.

Pravidelná konzumace alkoholu mění metabolismus jater a jejich strukturu. Acetaldehyd vznikající při odbourávání alkoholu poškozuje jaterní buňky a vede ke ztučnění jater. Játra jsou pak méně schopná odbourávat tuky, zatímco syntéza tuků je zvýšená. A není to vůbec nic neobvyklého. U chronických pijáků alkoholu, kteří zřetelně překračují limitní hodnoty, se v 90 procentech objevují ztučnělá játra. Neléčená ztukovatělá játra mohou navíc vést k cirhóze jater.

Cirhóza jater

Při pokračující konzumaci alkoholu může dojít k rozvoji zánětu a nahrazení jaterních buněk vazivovou tkání. Játra se zjizví a zmenší, což vede k cirhóze. To má nebezpečné důsledky, protože zhoršená funkce jater narušuje také hormonální rovnováhu a srážlivost krve. Kromě toho se toxiny již nemohou správně odbourávat, a tak se dostávají do mozku. Z dlouhodobého hlediska se tělo otráví samo.

Jakmile se vzdáte alkoholu, ztučnělá játra se mohou zregenerovat. S vyváženou stravou a dostatkem pohybu mohou být vaše játra opět zdravá. Pokud však již cirhózou trpíte, vaše játra jsou již natolik poškozena, že se nemohou zotavit, ani když se zdržíte konzumace alkoholu. Nenechte to dojít tak daleko!

Zvyšuje alkohol riziko vzniku rakoviny?

Po nočním večírku se mnoho lidí probudí s kocovinou. Bzučení v lebce, nevolnost a závratě nám připomínají pití z včerejšího večera. Jedním z viníků je acetaldehyd, který vzniká při rozkladu alkoholu. Alkohol je v játrech přeměněn alkoholdehydrogenázou na acetaldehyd a poté je metabolizován na acetát. Acetaldehyd však poškozuje DNA a zároveň může vést k mutacím, které jsou hlavní příčinou rakoviny.

Zejména vysokoprocentní alkoholy jsou zodpovědné za výrazně zvýšenou pravděpodobnost vzniku karcinomů v krku, hrtanu a jícnu. I nižší množství alkoholu zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Jak pít méně alkoholu?

Úzkost a stres jsou častými spouštěči, které vedou k neustálému zvyšování spotřeby alkoholu. Těchto 5 tipů vám pomůže vymanit se ze spirály závislosti:

Veďte si alkoholový deník: Zapisujte si přesně, jaký alkohol a v jakém množství denně konzumujete. Pokud vás překvapí, kolik toho vlastně vypijete, brzy si uvědomíte, že s tím musíte něco udělat.

Sestavte si seznam výhod a nevýhod: Napište si, jaké výhody a nevýhody má pití alkoholu pro vaše zdraví (argumenty najdete v našem článku výše), ale také jak přílišné množství alkoholu ovlivňuje váš vztah nebo rodinný život, vaši práci, spánek nebo psychiku.

Stanovte si cíle: Existuje mnoho dílčích cílů, které pomáhají dlouhodobě snižovat spotřebu alkoholu. Stanovte si například cíl pít pouze čtyři dny v týdnu a uveďte dny bez alkoholu. Určete také, co a kolik pijete. Přecházejte častěji na méně alkoholické nápoje nebo vyzkoušejte nealkoholické pivo.

Naučte se alternativní relaxační techniky: Alkohol vám může pomoci rychle se zbavit stresu. Z dlouhodobého hlediska jsou však závislost a její fyzické následky mnohem více stresující. Vyzkoušejte alternativní antistresové techniky, jako je jóga, meditace nebo tanec.

Vyhledejte pomoc: Pokud zjistíte, že si sami nevíte rady, vyhledejte odbornou pomoc. Poradenská centra ve vašem okolí a online najdete například na stránkách Spolkového centra pro zdravotní výchovu (BZGA) a další tipy najdete na jejich stránce Znáte své limity.

Pokud si občas dopřejete alkoholický nápoj, nemusíte se obávat. Pokud však překročíte limit 24 gramů čistého etanolu denně, vážně si poškozujete zdraví. Proto se snažte udržet konzumaci alkoholu na co nejnižší úrovni!

Zdroj: Menshealth.de