Máte pořád studené ruce? Proč tomu tak je a jak se toho zbavit

Přidat na Seznam.cz

Jsou to ještě prsty nebo už rampouchy? Studené ruce a nohy jsou v zimě obzvláště časté u žen. Proč tomu tak je, co proti tomu pomáhá a v jakých případech byste měli jít k lékaři? To nám prozradil web Myself.

Co znamenají studené ruce a nohy?

Ať už jde o studené prsty nebo promrzlé nohy: ženy jsou postiženy mnohem častěji než muži. Na jedné straně je to proto, že ženy mají přirozeně menší podíl svalů, které slouží takříkajíc jako tělesná tepelná elektrárna. Kromě toho mají ženy tendenci mít nízký krevní tlak a více podléhají hormonálním výkyvům. Není tedy divu, že například hypotyreózou trpí přibližně desetkrát více žen než mužů. Co ale dělat, když máte stále studené ruce?

Studené ruce: porucha krevního oběhu?

Ruce a nohy jsou vždy o něco chladnější než zbytek těla, protože naše tělo chytře hospodaří s teplem. Pokud v zimě klesnou venkovní teploty, raději využije dostupnou energii k tomu, aby nejdříve a nejdůkladněji prokrvil životně důležité orgány, jako je srdce a mozek. Ruce a nohy jsou na konci seznamu – cévy se tam v chladu zužují (stejně jako například v nose nebo uších) a proudí tam méně krve, která vydává teplo. Studené prsty a konečky prstů proto naznačují, že nejsou dobře prokrvené. Kromě toho cévy na končetinách reagují na teplotní podněty obzvlášť rychle a prudce. To je také důvod, proč nás tolik brní prsty, když se po zimní procházce vrátíme do tepla!

Pokud vás tedy v mrazu občas trápí omrzlé prsty nebo nohy, musíte se prostě dobře zabalit, ale není to patologické. V těchto případech mohou být užitečné tipy proti studeným prstům.

Tipy proti studeným rukám a prstům

Udržujte celé tělo v teple pomocí vhodného oblečení. Tělo tak potřebuje méně energie na prokrvení důležitých orgánů a může se stále starat o ruce a nohy. Mimochodem, hodně tepla ztrácíme hlavo, takže čepice je v zimě pro lidi trpící omrzlinami nutností!

Cvičení a masáž rukou: zlepšuje metabolismus, a tím i krevní oběh. Pokud máte u stolu nebo počítače studené ruce, měli byste střídavě zatínat ruce v pěst a pak prsty natahovat (asi 20krát), to stimuluje krevní oběh, stejně jako krátké procházky nebo jiné formy cvičení, které lze zařadit do každodenní kancelářské rutiny.

Pití: Pokud dostatečně nepijete, vaše krev se zahušťuje, což ztěžuje její průtok. Výsledek: je vám zima. V zájmu našich rukou proto častěji sáhněte po sklenici vody nebo šálku čaje.

Střídavé koupele: Střídavé studené a teplé koupele rukou a nohou rozšiřují cévy.

Vyvarujte se vlhkosti na pokožce: Ta způsobuje odpařovací chlad, cévy se stahují a prsty nebo chodidla jsou ještě chladnější. Proto by zimní obuv měla být nepromokavá!

Vyhněte se kouření a alkoholu: Zhoršují krevní oběh.

Snižte stres: To pomáhá snad na všechno.

Jezte vyváženou stravu a dodržujte zdravý životní styl: Tento tip má také spoustu dalších výhod.

Studené ruce – příčiny a životní styl

Existuje řada možných příčin studených rukou. Jedním z rozhodujících faktorů je životní styl, který může někdy rozhodnout o tom, zda se objeví problémy s krevním oběhem. Špatná a nevyvážená výživa a z ní vyplývající nedostatek důležitých vitaminů a minerálů (zejména vitaminů skupiny B, vápníku, draslíku a hořčíku) jsou pro naše tepny jedem, stejně jako kouření a alkohol, které prokazatelně zhoršují krevní oběh.

To je také důvod, proč mají zejména kuřáci často ledové ruce. Jedna cigareta stačí k tomu, aby se na více než hodinu snížil průtok krve kůží. Krevní oběh je také zatěžován nadměrným stresem nebo nedostatkem spánku. Během stresových období naše tělo uvolňuje více adrenalinu, který způsobuje zúžení cév v končetinách. Relaxační cvičení, meditace nebo jóga vám pomohou zbavit se stresu a nebudete se cítit neustálou zimu!

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Každý, kdo užívá léky, by měl zjistit, zda nezužují cévy (zejména tepny). To je častý případ beta-blokátorů, některých léků proti rakovině, léků proti migréně a volně prodejných léků proti bolesti.

Problémy s krevním oběhem však mohou mít i fyzické příčiny. Pokud také trpíte bolestí nebo necitlivostí, měli byste se poradit se svým praktickým lékařem, zejména pokud trpíte chronickým onemocněním, jako je revmatismus nebo cukrovka. Mimochodem, studené ruce a nohy nejsou jediným příznakem toho, že něco není v pořádku. Tyto příznaky jsou také poplašným signálem těla, že něco není v pořádku.

Proč mají děti studené ruce?

Rodiče si někdy s překvapením všimnou, že má jejich dítě studené ruce. Nebojte se, je to zcela normální. Jednak miminka ještě nemají potřebné ochlupení na těle ani na hlavě, které by udržovalo jejich pokožku v teple, a jednak se v jejich těle musí teprve vytvořit a správně regulovat krevní oběh. O to důležitější je miminka dobře zabalit a hodně se s nimi mazlit. Díky tomu budou mít ruce pěkně v teple.

Raynaudův syndrom: Patologicky studené ruce

V některých případech mohou být studené ruce příznakem závažného onemocnění. Při Raynaudově syndromu jsou ruce (a často i chodidla, ušní lalůčky, brada a nos) studené, namodralé a bledé. Končetiny se také zbarvují, a proto se onemocnění lidově nazývá také mrtvolný prst nebo nemoc bílých prstů. Objevují se pocity otupělosti a postižení často trpí strašlivými bolestmi. Záchvaty jsou často vyvolány chladem, stresem nebo jiným psychickým vypětím. Obzvláště často jsou postiženy ženy ve věku 20 až 40 let.

Dalšími patologickými příčinami studených rukou mohou být hormonální poruchy (např. nedostatečná činnost štítné žlázy), metabolická onemocnění, jako je cukrovka, poruchy příjmu potravy, deprese nebo fibromyalgie. Ve všech případech je návštěva lékaře nezbytná!

Zdroj: Myself.de