Odstranění tetování: Zanechává laser jizvy? A odstraní vám tetování úplně?
Odstranění tetování laserem je dnes velmi často využívané. Jak odstaňování probíhá, jaké je hojení a důsledky, nám exkluzivně řekl Ivo Výboch, který má s laserem 15 let zkušeností.
Jak jste se k odstraňování tetování dostal? A co je pro tuto práci potřeba?
Je to už 15 let. Tehdy jsme hodně řešili coverupy a předělávky. Dřív se v lékařských zařízeních tetování vybrušovala vysokofrekvenční „bruskou“, já v té době zjistil, že se vyvýjejí laserové přístroje pro odstraňování tetování. Tak jsem si zjišťoval informace a pořídil si první laser. Chtěl jsem být o krok napřed, nezabývat se jen tetováním, ale i jeho odstraněním, nebo zesvětlením na budoucí předělávku. Potřebujeme k tomu samozřejmě klavitní přístroj, ale také povolení hygieny a spoustu zkušeností.
Jak odstranění tetování probíhá? A na jakém principu laser funguje?
Je to podobné jako na tetování. Sednete si do křesla, dostanete ochranné brýle, případně použijeme znecitlivující krém. Poté, co tetování odstraníme, místo chladíme vzduchem, nebo chladícím gelem. Laser, který používáme (Q switch ND yag laser – neodymový laser) pracuje tak, že jeho paprsek vystřeluje v intervalech. Proniká pokožkou k pigmentu, aniž by ji poškodil, nebo zanechal jizvy, a při kontaktu s pigmentem ho rozstřelí. Lymfatický systém ho pak odvádí pryč. Hojení pak trvá 6-8 týdnů, kdy tělo pracuje na tom, aby odvedlo pigment pryč. Po cca 2 měsících můžeme pokračovat.
Na co by se měl klient připravit před zákrokem? Je to podobné jako před tetováním?
Určitě by neměl klient přijít pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Také by neměla přijít gravidní žena, pokud jde o tetování na břiše, dále epileptici a onkologičtí pacienti, kteří by vše měli prodiskutovat s lékařem. Určitě by klient měl být v klidu, najedený, odpočatý. Vlastně je to podobné tetování.
Existují nějaká rizika, jako popáleniny apod.?
Pokud někdo používá jiné lasery, samozřejmě hrozí popáleniny nebo jizvy. Je ale potřeba používat správný laser, který nepoškodí kůži, ani její pigmentaci. Může se objevit kapička krve, pokud má někdo tenkou kůži, to se ale vyhojí a udělá se malý stroupek, který navíc pomáhá odstranit pigment. V takovém případě pak je vhodné používat hojící krémy jako při tetování. Všem doporučuji krém s aloe vera, který kůži prospívá.
Dají se odstranit všechna tetování? Bez ohledu na stáří, barevnost, nebo umístění?
Dají. Čím je ale tetování starší, nebo amatérsky provedené, tím lépe se odstraňuje. Profesionální tetování vyžaduje více sezení. Amatérské tetování, nebo permanentní make-up se dá odstranit za 2-3 sezení. Také záleží na pigmentu, nejlépe se odstraňují tmavé pigmenty, tedy černá, hnědá apod. Pigmenty podobné pokožce, jako oranžová/béžová, se ztěží odstraňují. Tetování na kritických místech, jako uvnitř pusy, odstanit jdou, výjimkou je oční bělmo, které zkrátka nelze odstranit.
Z jakého důvodu lidé vyhledávají laser?
Například pokud mají napsaná jména svých bývalých protějšků, nebo někdy se už jen neshodují s tématem tetování. Velkou skupinou jsou také ti, kteří si nechají odstranit tetování kvůli zaměstnání. Nakonec je mnoho těch, kteří chtějí staré tetování přetetovat, a laser jim pomůže ho zesvětlit.
Je možné tetování odstranit na 100 %? A zůstávají po laseru například jizvy?
Ano, je to možné, ale chce to trpělivost a čas. Občas, když už zbývá jen pouhý stín z původního tetování, odstraní se dokonce samo. Jizvy nezůstávají, pokud se dodrží správný postup a zvolíte zkušeného odborníka.
Je možné, že někdo nemůže (např. ze zdravotních důvodů) podstoupit laserové odstranění tetování? A co by v takovém případě měl dělat, pokud chce tetování opravdu odstranit?
Vždy bych doporučil konzultaci s lékařem. Pokud existuje předpoklad, že zdravotní stav se zlepší, určitě se vyplatí vyčkat. Existuje ale varianta, jak tetování odstranit bez laseru. V lékařských zařízeních se pod celkovou anestezií dá podstoupit vyříznutí, to ale zanechává jizvy.
zdroj: redakce – vlastní dotazování