Plánujete otěhotnět? Víme, jak se na to připravit

Přidat na Seznam.cz

Těhotenství je složitý proces, který může ovlivnit mnoho faktorů. Některé páry otěhotní do měsíce od zahájení snažení, zatímco u jiných může být čekací doba delší, protože jejich tělo na to není připraveno. Zdravé těhotenství a dítě začíná ještě před otěhotněním. K tomu je nezbytné připravit se emocionálně i fyzicky. Plánování před početím může vám i vašemu partnerovi pomoci pochopit, jak zvýšit vaše šance na zdravé těhotenství, napsal deník indiatimes.com.

Lékařské vyšetření

Vyšetření před otěhotněním vám pomůže zjistit případné zdravotní komplikace, které mohou narušit vaše šance na otěhotnění. Vy i váš partner musíte podstoupit lékařskou prohlídku, abyste se ujistili, že jste oba zdraví a můžete otěhotnět. Během vyšetření může lékař projít otázky, jako je zdravotní historie vás a vašich rodin, aby lépe porozuměl faktorům, které mohou zvýšit pravděpodobnost komplikací.

Zkontrolujte léky, které užíváte

Při plánování dítěte se doporučuje udělat inventuru lékárničky. Projděte si všechny volně prodejné léky a bylinky, které denně užíváte na zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, nachlazení a úzkost. Proberte je se svým lékařem, protože mohou obsahovat některé složky, které by nemusely být v těhotenství vhodné.

Doplňte vitamíny

Devítiměsíční cesta těhotenstvím není pro ženu snadná. Těhotenství vede k několika fyzickým a emocionálním změnám. Tím se zvyšují nároky na živiny, aby člověk zůstal zdravý a fit. Kromě toho jsou živiny potřebné také k uspokojení potřeb rostoucího dítěte v děloze. Proto je třeba zvýšit příjem multivitamínů, abyste si zajistila zdravé těhotenství. Poraďte se se svým lékařem a zvyšte příjem multivitamínů a kyselin listových, které jsou potřebné pro růst dítěte.

Hlídejte si váhu

Pokud máte vy nebo váš partner vyšší index tělesné hmotnosti (BMI), podnikněte kroky ke kontrole své hmotnosti. Nadměrná hmotnost může být pro ty, kteří se snaží otěhotnět trochu problematická. Spolu s tím, pokud trpíte mnoha metabolickými onemocněními, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka, užívejte léky a snažte se udržet jejich hladinu pod kontrolou.

Udržujte zdravý životní styl

Přestaňte kouřit, pít alkohol a upravte si spánkový režim pro zdravé těhotenství. Tyto tři věci mají zásadní vliv na zdraví vás i vašeho dítěte během těhotenství i po něm. Spěte alespoň 8-9 hodin denně.

Cvičte a posilujte

Cvičení má zásadní význam jak před těhotenstvím, tak během něj. Cvičením nemyslíme to, že musíte provádět náročný trénink. Jde jen o to, abyste zůstali fyzicky aktivní. K tomu můžete vyzkoušet chůzi, jógu nebo třeba pilates, podle toho, co vám vyhovuje. Snažte se cvičit alespoň třikrát týdně po dobu jedné hodiny.

Stravujte se zdravě

Multivitamíny pomáhají uspokojit rostoucí nároky organismu, ale nespoléhejte se pouze na ně. Dopřejte si zdravé a výživné potraviny již od doby, kdy se snažíte otěhotnět. Omezte příjem nezdravých a tučných potravin. Dopřejte si více zelené listové zeleniny, ovoce, ořechů, celozrnných výrobků a zdravých tuků.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com