Pozor na prodlužování a umělé řasy: mohou obsahovat formaldehyd, amoniak a alergeny

Přidat na Seznam.cz

Mnoho žen používá ke zvýraznění svých očí umělé řasy nebo prodlužování, ale i tyto zdánlivě neškodné kosmetické pomůcky mají svá rizika. Na to upozornil francouzský časopis 60millions-mag.com.

Jsou přilepené ke spodní části víčka a dělají náš pohled mnohem módnější. Mluvíme o syntetickém prodlužování, které prodlužuje řasy a vydrží čtyři až pět týdnů.

Jak upozorňuje časopis 60 millions de consommateurs, lepidlo na prodlužování řas bohužel často obsahuje složky, které mohou vyvolat alergie (limonen, geraniol, kumarin a další), a také dráždivé látky, jako je formaldehyd, který může způsobit kontaktní dermatitidu a zánět spojivek.

Lepidlo však není jediným problémem tohoto výrobku. Alergie nebo dermatitidu mohou vyvolat i další látky obsažené v umělých řasách. Barviva například často obsahují také amoniak, parafenylendiamin nebo p-fenylendiamin (PPD). A dokonce i černá henna, jak upřesňuje časopis, může obsahovat dvě posledně jmenované vysoce alergenní látky, které jsou již zakázány v kosmetice aplikované na kůži.

„Plnější a delší řasy vytvářejí vějířovitý tah při každém zavření víček. Rohovka se vysušuje, takže je náchylnější k napadení.“ mimo jiné vysvětlila doktorka Cati Albou-Ganem, oftalmoložka.

Právě kvůli používání umělých řas byly ve Francii již zaznamenány případy akutní blefarokonjunktivitidy, zánětu očních víček spojeného se zánětem spojivek, který může být komplikován stafylokokovou infekcí.

Větší řasy zvyšují riziko nákazy vší řasovou, která se přenáší nesterilizovaným vybavením kosmetických salonů. Pokud se tedy bez nich opravdu neobejdeme, ujistěme se alespoň, že si dobře vybíráme profesionály, které používáme.

Poslední rada
Těm, kteří používají umělé řasy, doktorka Albou-Ganem doporučuje, aby zkušená kosmetička před aplikací na oční víčka výrobek vyzkoušela a použila méně lepidla. Je lepší se spolehnout na profesionála než na sady umělých řas zakoupené v obchodě.

Zdroj: 60millions-mag.com