Proč je podzim pro mnoho lidí tak depresivní a stresující období?

Přidat na Seznam.cz

Během podzimu dochází ke každoročnímu nárůstu úzkostí, deprese a stresu. Americké lékařky, doktorky Clare a Patricie, se dělí o své postřehy a rady, co dělat během tohoto období, abyste byly psychicky v pohodě a blížící se konec roku si tolik nepřipouštěly.

„Podzimní úzkost je tendence lidí trpět v podzimních měsících úzkostí a špatnou náladou,“ říká doktorka Clare Morrisonová, lékařská poradkyně, serveru Healthline. „Na rozdíl od jiných úzkostných stavů zde často není zřejmý vnější spouštěč a má tendenci se každoročně opakovat,“ dodala.

Morrisonová upozorňuje na následující příznaky podzimní úzkosti špatnou náladu a depresi, úzkost a nadměrné obavy, podrážděnost, letargii, ospalost a únavu i ztrátu zájmu o každodenní činnosti.

„Jednou z příčin je snížení slunečního záření, které vede k poklesu hladiny serotoninu. Tento důležitý hormon ovlivňuje náladu, chuť k jídlu a spánkový režim. Dochází také ke zvýšení hladiny hormonu melatoninu, který má tendenci vyvolávat pocit ospalosti a deprese,“ vysvětlil Morrisonová. Dalším důsledkem menšího vystavování se slunečnímu záření je méně vitaminu D. „Jeho nedostatek je také spojován s depresemi. Mezi další faktory patří změny chování, protože se zhoršujícím se počasím trávíme méně času venku a méně cvičíme.“

Podle odborníků mohou být některé příčiny této úzkosti způsobeny začátkem nového školního roku, blížícím se stresem z prázdnin nebo možnou lítostí z toho, že se v létě nepodařilo dosáhnout vytoužených cílů.

Co můžete udělat?

Bez ohledu na to, co může být příčinou vašich úzkostných pocitů během podzimního období, Morrisonová a Thorntonová navrhují těchto 5 věcí, které vám mohou pomoci ulevit:

1. Získejte více světla

Začněte tím, že budete trávit více času venku, abyste co nejvíce využili slunečního světla. Morrisonová doporučuje vstávat brzy, abyste se mohli po ránu vyhřívat na slunci. „Pokud je to nutné, jděte spát dříve, abyste zahnali únavu a denní ospalost,“ radí.

2. Cvičení každý den

Morrisonová doporučuje cvičit denně alespoň 30 minut. „Jakmile ustoupí horké letní počasí, je podzim skvělým obdobím pro pobyt venku, takže ho využijte k dlouhým procházkám nebo projížďkám na kole. Případně začněte s novým sportem nebo se přihlaste do posilovny,“ řekla. Cvičení doporučuje všem svým klientům.

3. Začněte s něčím novým

Protože podzim je časem nových začátků, nového období a nové sezóny, myslete na něj jako na dobu, kdy můžete vyčistit a uklidit dům, zahradu a reorganizovat.

4. Přehodnoťte svůj pohled na věc

Místo toho, abyste si podzim spojovali s negativními zážitky, zkuste se na něj podle Thorntonové podívat jinak, a to tak, že si ho přerámujete. „Lidé jsou velmi zaměřeni na ztráty. V tomto případě na ztrátu slunečního světla a pobytu venku, takže se zkuste zamyslet nad tím, co můžete udělat s pobytem uvnitř. Místo toho, abyste si říkali: ‚Je zima a já budu trčet uvnitř‘, zkuste o pobytu uvnitř přemýšlet jako o, řekněme, útulném,“ řekla.

5. Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud zjistíte, že se cítíte zdrceni, Morrisonová radí navštívit svého lékaře. „Nečekejte, až bude opravdu zle. Pokud se začnete cítit úzkostně a depresivně, urychleně podnikněte kroky ke zlepšení nálady.“

Zdroje: Healthline