Tři snadné způsoby, jak si ulevit od nachlazení přírodní cestou

Přidat na Seznam.cz

Ucpaný noc, píchání a pálení na prsou, únava i bolesti hlavy nebo kloubů, klasické příznaky nachlazení. Podzim je období, kdy uléháme s virózami a jediné přání je, se z toho co nejrychleji dostat. Kromě klasických doplňků stravy, které někdy pomohou od příznaků a někdy také ne, je dobré tělu ulevit přírodní cestou.

Zázvor a česnek, premianti mezi přírodními antibiotiky

Jakmile ucítíte první škrábání v krku, hned sáhněte po česneku a zázvoru. Česnek i zázvor jsou známé svými zdraví prospěšnými účinky. Desítky let vědeckého výzkumu prokázaly, že mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, píše web Healthline. Působí proti virům i bakteriím a posilují imunitu.

Tip redakce: Nakrájejte zázvor na menší kousky, stačí kus velký jako palec, rozdrtíte pár stroužků česnek a zhruba půl hodiny povaříte v litru vody. Pijte teplé, ideálně uchovávat v termosce. Můžete přidat i med a citron. Pokud nemocní stejně musíte někam ven, vynechte česnek a můžete přidat trochu chilli.

Slaná voda

Kloktání slanou vodou může pomoci předcházet infekci horních cest dýchacích. Může také snížit závažnost příznaků nachlazení, jako je bolest v krku, uvádí server Jakzdrave. Kloktání slanou vodou snižuje množství hlenu a pomáhá jeho uvolňování. Chcete-li tento prostředek vyzkoušet doma, rozpusťte jednu čajovou lžičku soli v plné sklenici vody. vypláchněte si slanou vodou ústa a vykloktejte. Poté ji vyplivněte.

Tip redakce: Odvážnější mohou vyplachovat nos vlažnou slanou vodou pomocí konvičky Neti. Jedná se o velmi efektivní jógovou techniku.

Zábaly proti horečce, ale správně

Horečky mohou být skutečným strašákem, a to zejména u dětí. Zvýšená teplota i horečka jsou tělu prospěšné, pomáhají zahubit bakterie a viry a pomoci tak tělu, se rychleji uzdravit. Pokud však teplota stoupne příliš vysoko (nad 39 °C), je potřeba ji začít snižovat, a to především u dětí. V případě, že ani po podání antipyretik horečka neklesá, sráží se fyzikálními způsoby, tím může být vlažná sprcha (voda by neměla být úplně studená) nebo právě zábaly. Zábaly ovšem nepoužívejte, pokud jsou končetiny, na rozdíl od zbytku těla, chladné. Klesne-li teplota pod 38, 5 °C, už ji dále nesrážejte a stav sledujte.

Tip redakce: Zábal, tedy mokrý hadřík nebo ručník se dává pod hlavu, na krk nebo břicho. Ne na končetiny.  Autorka článku, kdy její dcera měla febrilní křeče z horečky, byla tímto způsobem informovaná lékařem po telefonickém vytočení pohotovosti. Stejně tak se nedává tvaroh do ponožek, patří to mezi babské rady, ale dětští lékaři nad tím vrtí hlavou

Zdroj: Healthline, Jakzdrave