Ženevští vědci přišli s metodou, jak omezit opakující se noční můry

Přidat na Seznam.cz

Ať už je to nepřipravenost na zkoušku, náhlé zjištění, že jste nazí na veřejnosti, nebo vám spontánně vypadnou zuby, přibližně 1 z 20 z nás trápí opakující se noční můry. Kromě toho, že je to stresující, může to negativně ovlivnit spánek a vést ke špatnému zdraví, upozorňuje vědecký měsíčník Science Focus.

Nyní je možná pomoc na cestě. Vědci zabývající se spánkem na univerzitě v Ženevě vymysleli metodu, jak snížit frekvenci špatných snů pomocí zvukové terapie. V současné době je těm, kteří trpí opakujícími se nočními můrami, předepsána terapie nácvikem obrazu – forma léčby, která spočívá v tom, že pacienti mění negativní vzorec svých opakujících se snů na pozitivnější a poté si scénář celý den v duchu nacvičují. I když je to v některých případech účinné, ne vždy to pomůže, jak říká tento výzkum.

Ve snaze zlepšit účinnost léčby nechali vědci polovinu ze skupiny 36 pacientů, kteří podstoupili terapii zkouškou obrazu, poslouchat uklidňující zvuk, zatímco procházeli jejich pozitivními scénáři snů, a poté je nechali nosit čelenku, která jim přehrávala zvuk, jak spali.

Obě skupiny zaznamenaly pokles frekvence svých nočních můr, ale účinek byl výraznější u těch, kterým byl přehráván uklidňující zvuk. Polovina, které byl zvuk přehráván, také uvedla, že měla radostnější sny. „Byli jsme mile překvapeni tím, jak dobře účastníci respektovali a snášeli studijní postupy, například každý den prováděli cvičnou terapii zobrazováním pozitivních věcí a v noci nosili spánkovou čelenku,“ řekl vedoucí výzkumu Lampros Perogamvros , psychiatr z fakultní nemocnice, přesněji ze Spánkové laboratoře v Ženevě.

„Pozorovali jsme rychlý pokles nočních můr, spolu se sny se staly emocionálně pozitivnějšími. Pro nás, výzkumníky a lékaře, jsou tato zjištění velmi slibná jak pro studium emočního zpracování během spánku, tak pro vývoj nových terapií.“ Tým nyní plánuje prozkoumat zvukovou terapii ve větším měřítku, napříč různými druhy populací, aby dále prokázal její účinnost.

Zdroj: Science Focus, Cell, Unige, výzkum