Znáte 4 důvody, proč vás při chůzi bolí kyčle? My ano

Přidat na Seznam.cz

Mezi důvody, proč se chůze stala jednou z našich nejoblíbenějších aktivit, patří to, že se jedná o šetrnou činnost s nízkou zátěží. Procházka je skvělým protipólem k našim vysoce intenzivním tréninkům, umožňuje nám být pozorní a nespěchat, a přitom využívat výhod pohybu našeho těla. 

To však neznamená, že chůze je snadná. Při dlouhých túrách nás mohou bolet svaly stejně jako při náročném silovém tréninku a často nás při procházce trápí bolesti. To platí zejména pro naše kyčle. Je sice logické, že můžete cítit, jak klouby pracují, když při každém kroku táhnou nohy dopředu, ale opravdu by vás měl trénink s malým dopadem, jako je chůze, zanechávat v nepohodlí? Zde jsou čtyři běžné důvody, proč by vaše kyčle mohly pociťovat zátěž.  

1. Chodíte příliš daleko 

Pokud jste z 30minutových procházek po okolí najednou přešli na půlmaratonskou chůzi, pravděpodobně byste měli očekávat, že se vaše tělo bude cítit trochu nepříjemně. Lidé mohou pociťovat bolest, pokud náhle prodloužili délku chůze. Je to proto, že svaly a klouby jsou zatěžovány nad rámec toho, co mohou snést, a na danou oblast je kladena příliš velká zátěž. 

Zřejmým způsobem, jak to obejít, je pomalé zvyšování kilometráže, stejně jako při běhu. Chůze má sice nižší intenzitu, ale dlouhé vzdálenosti jsou pro tělo náročné bez ohledu na rychlost nebo dopad. Ujistěte se, že mezi procházkami dostatečně odpočíváte a regenerujete, a snažte se kvůli prevenci zranění nezvyšovat celkovou týdenní zátěž-co se týče vzdálenosti nebo času-každý týden o více než 10 %. 

2. Délka vašeho kroku 

Pokud vás při chůzi bolí přední část kyčle, může to být způsobeno vaší technikou chůze. Někdo, kdo chodí s příliš velkou délkou kroku na to, co jeho kyčel snese, může způsobovat bolest. Zkrácení délky kroku a zkrácení tempa chůze může snížit míru zatížení kyčelního kloubu. Pokud si nejste jisti, jak chodit kratším krokem, můžete si ve většině sportovních nebo trenérských prodejen nechat udělat analýzu chůze, která zanalyzuje vaši chůzi a poradí vám, jak podpořit vaše tělo.  

3. Pohybujete se na nerovném terénu 

Nerovný terén může bolet vaše nohy a zpochybňovat stabilitu kotníků, ale věděli jste, že může mít vliv i na vaše kyčle? Je to proto, že klouby jsou propojené, nikoli izolované. Působení na kyčle vychází z chodidel. 

Většina z nás pravděpodobně nechce chodit po rovném betonu, co tedy můžete udělat pro zmírnění bolesti při chůzi po trávě nebo kamenitých chodnících? Tlumicí vložky mohou pomoci snížit nárazy na chodidla a kotníky, které následně vytvářejí tlak na kyčle. A opět, analýza chůze by mohla být tou správnou cestou, protože vám pomůže najít botu, která podporuje váš vzor chodidla.  

4. Problémy s klouby nebo svaly 

U běžců jsou slabé hýžďové svaly již dlouho spojovány s bolestmi kyčlí. V práci z roku 2005 vědci testovali sílu kyčlí ve všech šesti směrech pohybu u běžců se zraněním kyčlí a běžců bez zranění. U těch, kteří byli zranění, bylo zjištěno, že mají znatelně slabší ohýbače kyčelního kloubu a abduktory kyčelního kloubu.  

Může jít o závažnější problémy. Zranění nebo poškození kyčelního kloubu může vyvolat zánět, a tím i bolest při chůzi. Tento typ zánětu může způsobit například burzitida, zánět šlach, podvrtnutí nebo natržení kyčelního kloubu, stejně jako zhoršení stavu kostí a kloubů v důsledku osteoporózy nebo artritidy. Proto doporučujeme, abyste navštívili lékaře, pokud dostatečný odpočinek, léky proti bolesti a domácí ošetření po procházce nezmírní bolest kyčle nebo se příznaky zhoršují. 

Zdroj: stylist.co.uk