Jak mluvit s partnerem o jeho problémech s alkoholem? Ožehavých témat je mnohem víc

Přidat na Seznam.cz

Bez ohledu na to, jak blízcí si se svým partnerem jste, v průběhu vztahu určitě přijdou věci, které bude těžké zvládnout. Ať už jde o něco, čeho jste si na jeho chování postupem času všimli, nebo něco, co je třeba řešit až nyní. Jak partnerovi nadhodit obtížná témata? Odborníci se podělili o své rady.

,,Máš problém s alkoholem“

Odborníci radí přistupovat k tomuto rozhovoru z pozice péče a zájmu. Pokud budete působit odsuzujícím a kritickým dojmem, může se váš partner začít bránit a takzvaně vypnout vůči tomu, co říkáte.

Vyberte si k rozhovoru dobu, kdy váš partner nepije. Zeptejte se ho, zda si myslí, že má problém s pitím. S největší pravděpodobností odpoví, že ne.

Řekněte: ,,Nevím, jestli si to uvědomuješ, ale tvé chování se mění, když piješ. Když piješ, nejsi stejný člověk, a to mi dělá starosti na mnoha úrovních: jak to ovlivňuje náš vztah, tvé vztahy s přáteli a kolegy v práci – také jak to ovlivňuje tvé tělo. Mám o tebe velké obavy a opravdu ti chci pomoci. Mám tě ráda, ale tvé pití narušuje náš vztah/rodinu.“

Pokud se rozhovor ukáže jako obtížný, navrhněte, abyste oba navštívili svého praktického lékaře, který vám poradí, jak dál.

,,Mám pohlavně přenosnou chorobu“

Neodkládejte sdělení partnerovi, že máte sexuálně přenosnou infekci. Udělejte to ihned, aby se mohl nechat otestovat a léčit. Většina lidí ocení, že byli informováni. Sdělit jim to bude vyžadovat odvahu, ale kdyby váš partner měl pohlavně přenosnou chorobu, také byste to chtěli vědět.

Nejlepší je vést tento rozhovor tváří v tvář: zprávy nebo e-maily mohou vidět další lidé. Naplánujte si, co řeknete. Například: „Je to trapné, ale musím ti něco říct. Mám X – je to infekce, která se přenáší při sexu.“

Mohou se vás ptát na to, jak a kdy jste k chorobě přišel. Buďte co nejupřímnější. Dejte jim informační list od svého praktického lékaře. Pohlavně přenosné choroby mohou zůstat dlouho nepovšimnuty. Požádejte svého partnera, aby navštívil lékaře a nechal se vyšetřit, případně léčit.

,,Rozcházím se s tebou“

Bez ohledu na to, jak dlouho jste spolu, rozhovor o rozchodu by měl proběhnout z očí do očí, nikoli prostřednictvím textových zpráv nebo e-mailů. Začněte tím, že řeknete: „Musím ti něco říct…” Podělte se o myšlenky, které vás vedly k rozhodnutí, například: ,,Necítím mezi námi dostatečnou chemii” nebo ,,Přitahuje mě někdo jiný”, radí magazín Women´s Weekly.

Uvádění vágních důvodů typu: ,,Jde o mě, ne o tebe“ ztěžuje druhé osobě pochopení toho, co se stalo. Buďte laskaví, ale pravdiví. Nemá smysl říkat, že nikdo jiný není, pokud je. Být klamán vyvolává v lidech pocit hlouposti a o to nikdo nestojí.

Neříkejte, že nejste připraveni na vztah, pokud o vztah stojíte – jen ne s ním. Nedávejte falešnou naději. Možná se vám bude zdát laskavější, když řeknete, že je šance, že spolu jednou budete, ale tím vašim protějškům jen ztížíte cestu dál.

,,Lhala jsem ti“

Přiznat, že jste partnerovi lhali, může být těžké, protože důvěra je základním kamenem vztahu. Začněte tím, že mu připomenete okamžik, kdy se musel přiznat k něčemu, co pro něj bylo těžké.

Pak řekněte: ,,Teď jsem se ocitl v podobné situaci. Existuje něco, na co nejsem hrdý/á, a musím ti o tom říct. Lhal/a jsem ti, když jsem… Je mi líto.”

Uznejte, že klamat je bylo špatné, a řekněte jim, proč jste to udělali. Pokud budou reagovat hněvem nebo slzami, buďte tu pro ně. Vyznejte jim lásku a slibte, že už se to nebude opakovat. Například řekněte: ,,Opravdu tě miluji a chci, abychom měli upřímný vztah. Slibuji, že už ti nebudu lhát.“ Vezměte si odpovědnost za to, co se děje, na sabe.

,,Musíš se změnit“

V první řadě je třeba si uvědomit, že ať už je problém jakýkoli, není to čistě problém vašeho partnera. Pokud chcete změnu, musíte se změnit oba. Říkání obviňujících vět typu: ,,Nikdy mě neposloucháš…“ nebo ,,Jsi tak líný…“ k úspěchu nevede.

Vyberte si k rozhovoru dobu, kdy váš partner nespěchá. Začněte slovy: ,,Když děláš (pojmenujte chování, které se vám nelíbí), cítím se (řekněte, jak se cítíte – naštvaný/á, smutný/á). Potřebuji, abys udělal (řekněte, co chcete, aby udělal jinak).”

Na závěr jim řekněte, jak to prospěje vám a vašemu vztahu. Například: ,,Ukáže mi to, že pracujeme společně jako tým.“ 

Zdroj: womensweekly.com.sg