Jak poznat toxická přátelství? Rozeznejte falešné kamarády díky těmto znakům

Přidat na Seznam.cz

Člověk je od přírody společenský tvor. Pokud zrovna nemáte sociální fóbii, se kterou je nutné co nejdříve bojovat, samotní introverti také vyžadují trochu společnosti. Být na všechno sám a nemít žádné kamarády a přátele je zdrcující. I když můžete být obklopeni skupinou lidí, o kterých si můžete myslet, že jsou vaši blízcí přátelé ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Jak rozeznat falešné přátele od pravých?

Většina lidí pocítí, že je jejich kamarádství s jiným člověkem toxické, a proto jejich chování přehlíží. Proč, ptáte se? Bojí se ztráty onoho člověka. Zejména pokud ho nebo jí znáte mnoho let. Lidé se neustále mění. Někteří k dobrému, jiní k horšímu. Jestli někdo ve vašem životě splňuje níže uvedené známky postojů vůči vám, zřejmě je na čase, abyste přehodnotila svůj pohled na toto přátelství. V opačném případě se může z přátelství stát natolik toxické, že vám bude spíše ubližovat.

Nejsou rádi za vaše úspěchy

Ať se vám podaří cokoliv: povýšení v práci, získání nového zaměstnání, oslava narozenin apod., vždy je na nich vidět, že nejsou šťastní. Při různých oslavách maskují své skutečné pocity nuceným úsměvem a třeba i odchází domů jako první. Mohou se chovat kamarádsky, ale uvnitř cítí žárlivost z vašeho úspěchu.

Ozývají se, jen když něco potřebují

Kdy se vám naposledy tzv. „kamarád“ ozval s prostým dotazem, jak se máte, co děláte bez toho, aby následovaly žádosti, nebo prosby o pomoc? Kdy jste si naposledy jen tak povídali, aniž by větší část konverzace byla o něm? A když naopak od něj něco potřebujete, pomůže vám?

Pakliže na něj není spolehnutí a volá či píše jen tehdy, když něco potřebuje, rozhodně se nejedná o známku zdravého kamarádství. Pro udržování dobrých kamarádských vztahů je podstatná vzájemná podpora.

Nemůžete se na ně spolehnout

Zatímco na falešné lidi se nedá spolehnout, a pokud dostanou příležitost, nezaváhají vás podrazit, praví přátelé jsou opakem. Právě oni jsou ochotni vás chránit i za cenu, že dostanou do malérů. Cítíte se s nimi v bezpečí. Věříte jim natolik, že jim říkáte ta nejosobnější tajemství bez strachu, že je nějak zneužijí proti vám.

Máte-li ve svém životě někoho, komu byste nenastavili záda, asi je na čase s tímto jedincem nadobro rozloučit. Rovněž není přijatelné důvěřovat někomu, kdo o vás rozhlašuje různé pomluvy nebo na sociálních sdílí privátní informace, co měly zůstat jen mezi vámi.

Za všechno můžete vy

Představte si následující situaci: právě jste se rozešla se svým přítelem, voláte svému kamarádovi, pláčete, svěřujete se a kamarád se vás zeptá, jestli není chyba ve vás. K tomu přidá poznámku, že jste možná příliš sentimentální a ať nepřeháníte. Opravdu byste v tuto chvíli měla zapotřebí se bavit s někým, kdo není na vaší straně? Ano, možná se daný člověk snaží na celou situaci dívat objektivně. Na druhou stranu citově raněnému člověkovi, který je momentálně oslaben, příliš nepomůže, když této slabiny někdo zneužije, a nebere ji příliš vážně. Ze strany kamaráda necítíte žádnou empatii ani porozumění.

Praví přátelé se budou snažit porozumět celé situaci a nabídnout vám hřejivá slova útěchy. I přestože si mohou myslet, že je chyba přece jen na vaší straně. Pomalu vám dají najevo, že třeba je skutečně chyba u vás a nabídnout vám řešení problému. Řeknou vám, že se zlé věci stávají a že vše bude zase v pořádku.

Neustále lžou

Vztahy – ať už kamarádské nebo důvěrné nemohou být založené na lžích. Jestli přistihnete svého kamaráda (nebo i partnera) při lži – a je jedno, jak je velká, nebo čeho se týká, je to známkou špatné družnosti. Postupem času si protějšek bude dovolovat lhát víc a víc, protože bude věřit, že mu to projde a vy nebudete vědět, čemu máte věřit. Jestli vám kamarád neříká pravdivé informace týkající se jejich života, nebo důležitých událostí, v nichž můžete figurovat, znamená to, že nechtějí, abyste je věděla. Samozřejmě, že každý má nárok na tajemství, ale jestli zjistíte, že vám bylo řečeno něco jiného oproti tomu, co řekl někomu dalšímu – toto pravé kamarádství definitivně nebude.

Snaží se vás změnit

Lidé, u kterých nemůžete být sama sebou, nebo naopak cítíte nátlak, že se vás pokouší přetvořit k obrazu svému, nejsou ideální kamarádi. Jestli musíte předstírat a maskovat svou skutečnou osobnost, či například nosit oblečení, jež nesedí vašemu vkusu, měla byste s takovým člověkem rozvázat jakýkoliv kontakt. Praví přátelé chápu, že každý má jinou osobnost, líbí se mu jiné věci. Právě oni takové věci pochopí a akceptují je. Přijmou vás takovou, jaká doopravdy jste. Neměňte se jen kvůli někomu, o kom si naivně myslíte, že může být váš kamarád nebo přítel. Takový vztah (kamarádský nebo důvěrný) nikdy dlouho nevydrží, když je založený na přetvářce.

Zdroj: Redakce – autorský text, Healthline, TheSource