Jak žárlivost a nedůvěra v páru ovlivňují lásku a zdraví?

Přidat na Seznam.cz

Podle psycholožky Patricie Faurové je žárlivost normální, nikoli patologická lidská emoce. I když mohou dosáhnout patologické úrovně, jsou v zásadě součástí vývoje každého subjektu, jsou to momenty evolučního života.

Tato normálnost samozřejmě končí, když člověk vidí něco, co neexistuje a co ve skutečnosti může mít co do činění s jeho vlastní projekcí, píše server Metro World News. Je to žárlivost, která člověku, který ji pociťuje, nedovoluje žít v klidu a mění se v posedlost.

Kdy to může vztah zničit?
Podle odborníka k tomu může dojít, když je chování, které z této žárlivosti vyplývá, naprosto nepřiměřené, když začne být obsedantní, iracionální.

Žárlivost a nedůvěra tak mají na vztah zničující vliv, protože důvěra je pilířem, na kterém je vztah postaven, takže když začne praskat, začne se stupňovat podezírání, které s sebou táhne mnoho dalších věcí, jako je kontrola, pronásledování a obviňování.

To vše vytváří ve vztahu stres, úzkost a nejistotu.

Žárlí více muži nebo ženy?
Vyskytuje se v obou případech, ale různými způsoby. Mužská žárlivost je více sexuální a zaměřuje se především na sexuální podvody. Ženská žárlivost má mnohem více společného s láskou.

Ale bez ohledu na to, kdo ji pociťuje, když ji takto prožívá, přechází z normálního stavu znepokojení do patologického stavu bdělosti. Chronický stres dokonce způsobuje nemoci, protože začíná působit škody na emocionální úrovni v podobě depresí a velmi vysoké úrovně úzkosti a na zbytku těla v podobě gastritidy, vředů, syndromu dráždivého tračníku a bolestí hlavy.

Zdroj. Metroworldnews.com