Peeling nohou a pokožky těla je důležitější, než si myslíte. Jak na něj?

Přidat na Seznam.cz

Sezóna sandálů a otevřené obuvi je v plném proudu a my bychom měli myslet také na peeling nohou, a to nejen kvůli hezčí pedikúře. Má totiž mnohem důležitější účinky, než byste možná čekali.

Výhody peelingu nohou

Exfoliace je klíčovou součástí celkového zdraví nohou. Exfoliace je důležitá pro zdraví nohou. Každodenní nároky vyvíjejí na naše chodidla velký tlak, a proto kůže na chodidlech zesiluje, aby poskytovala dodatečnou ochranu. Tato přirozená ochrana je nezbytná pro podporu a ochranu našich chodidel. Pokud se o ně však nestaráme, mohou se mozoly stát nevzhlednými, bolestivými a začít praskat, což otevírá naši kůži infekci.

Chodidla (a dlaně) jsou také jediné části kůže, které postrádají mazové žlázy. To je důležitý důvod, proč mohou být vaše nohy mnohem náchylnější k vysušování. Protože suchá kůže způsobuje rychlejší odumírání buněk než obvykle, správná hygiena nohou vám pomůže tuto vrchní vrstvu odloupnout. Pokud se tyto odumřelé kožní buňky nahromadí, je pravděpodobnější, že se u vás objeví šupinatá a svědivá kůže. Odstraňování této odumřelé kůže může také zabránit tomu, aby se póry ucpávaly a způsobovaly větší podráždění.

Během exfoliace kontrolujte detaily

Provádění exfoliace je také skvělou příležitostí ke kontrole celkového stavu vašich nohou. Hledejte cokoli zvláštního nebo odlišného. Doporučujeme kontrolovat meziprstí, nehty a hledat jakýkoli typ infekce nebo podráždění. Změny vzhledu a pocitu na nohou totiž mohou být varovným signálem určitých zdravotních potíží, jako např:

  • Ztráta ochlupení na chodidlech, změna barvy a tloušťky nehtů na nohou a vřídky, které se nehojí, mohou být příznaky periferního arteriálního onemocnění.
  • Rána na noze, která se nehojí, a není tak bolestivá, může ukazovat na cukrovku.
  • Křehké, praskající nehty mohou poukazovat na nedostatek železa nebo poruchu štítné žlázy.

Jak provádět peeling nohou?

Četnost peelingu nohou závisí na faktorech, jako je citlivost pokožky a úroveň aktivity. Obecně však doporučujeme provádět peeling dvakrát týdně. Přesto vaše rutina závisí také na tom, jaké produkty používáte. Vždy se řiďte pokyny výrobce a v případě jakýchkoli dotazů ohledně používaného přípravku péče o pokožku se poraďte se svým lékařem.

Jedné věci byste se měli vyvarovat? Nechcete to s peelingem přehánět. Zaprvé, vaše chodidla potřebují mozoly jako ochrannou bariéru, a zdravé mozoly nám vlastně pomáhají správně chodit a podporují zdraví pohybového aparátu celého těla. Ale přehnaná péče o ně také představuje riziko vzniku mikroabrazí a řezných ran, které by mohly vést ke vstupu bakterií způsobujících infekci.

Začněte s namáčením

Nohy si před peelingem namočte, abyste změkčili suchou odumřelou kůži. Snažte se o alespoň pěti až desetiminutové namáčení v teplé vodě. Pokud si však namáčení nohou dopřejete o něco déle, může to přinést další výhody, například zmírnění únavy nohou, zmírnění příznaků plísňových infekcí, zlepšení krevního oběhu a omezení zápachu nohou.

Exfoliace

Existují dvě hlavní formy peelingu nohou: chemický a mechanický. Chemické exfoliační přípravky jsou produkty obsahující různé typy kyselin, které jsou pro pokožku dostatečně bezpečné, ale zároveň dostatečně silné, aby rozpustily a odlouply odumřelé buňky. Nejsou doporučovány na citlivou pokožku.

Mechanický peeling je bezpečnější a jedná se většinou o krystalky cukru či soli, které bývají smíchané s olejem. Účinky ucítíte ihned. Nedokáže však pročistit póry do hloubky, což se hodí spíše při peelingu obličeje.

Hydratace

Kůže na chodidlech je mnohem silnější než na zbytku těla. Je důležité po peelingu používat bohatý a intenzivní hydratační krém na nohy.

Zdroj: The Healthy