Pěstujete zeleninu a nedaří se vám to? Podívejte se na nejčastější příčiny a jednoduchá řešení

Přidat na Seznam.cz

Když si vypěstujete zeleninu sami, máte jistotu, že bude mít skutečnou chuť, bio kvalitu a mnoho dalších výhod. V poslední době se prudce zvýšil zájem o soběstačnost a hospodaření. To vedlo k nárůstu počtu lidí, kteří začali pěstovat ovoce a zeleninu na svých zahradách a v květináčích na balkonech. Nikdy to však není tak jednoduché jako zasadit semínka a čekat, píše portál Backyard Boss.

O kvalitě a růstu našich plodin rozhoduje mnoho faktorů. Bohužel si je ne vždy uvědomujeme, což vede k tomu, že naše zahrádky strádají. Často nás to může odradit a přimět k opuštění jinak skvělého projektu.

Co však můžeme dělat, když vidíme, že se naše zeleninová zahrada zhoršuje? Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho důvodů, proč k tomu může docházet. Právě proto si níže povíme o nejčastějších důvodech, proč se vaše zeleninová zahrada potýká s problémy, a o tom, co můžete udělat, abyste to napravili.

Nedostatek slunce

Stejně jako všechny rostliny je i zelenina závislá na slunečním světle, aby mohla začít fotosyntéza. Je však důležité si uvědomit, že zatímco některé rostliny mohou vyžadovat celý den slunečního svitu, jiné dávají přednost menšímu množství. Právě proto byste si vždy měli zjistit více informací o zelenině, kterou sázíte, abyste se mohli rozhodnout, jaké umístění pro ni bude nejlepší. Někdy však prostě není dostatek slunečního světla. Snadno to poznáte, protože když se to stane, rostliny ztratí barvu. Co tedy dělat v takovém případě?

No, nejlepší možností by bylo přejít na zahradničení v nádobách. Stačilo by zasadit zeleninu, která miluje slunce, do nádoby a umístit ji na slunné místo. Na místo v zahradě, které se nyní uvolnilo, můžete vysadit bylinky a zeleninu, které snesou více stínu. Příkladem může být salát, kapusta, špenát, pažitka, petržel a tymián.

Špatné počasí hraje svou roli

Teplota a vlhkost jsou pro růst rostlin velmi důležité. Počasí je však vždy velmi nepředvídatelné. Od nepřetržitých dešťů přes dlouhá období sucha až po náhlé studené fronty, ne všechny rostliny jsou stavěné na to, aby vydržely. Co však dělat, když počasí prostě není dostatečně vytrvalé? V závislosti na tom, s jakými podmínkami bojujete, existuje několik možností.

Pokud se obáváte, že teplota je pro vaši zahradu příliš nízká nebo vítr příliš silný, vždy můžete investovat do skleníku nebo si vyrobit obručový domek. Pokud se však rozhodnete přidat dovnitř vytápění, mohlo by se vám to prodražit, pokud budete používat elektřinu. Kromě toho byste měli vždy zvážit výsadbu zeleniny, která vydrží v chladných podmínkách, jako je pastinák, mrkev, řepa, pórek a kapusta.

Na druhou stranu, pokud se obáváte vlny veder, měli byste zajistit dostatek vláhy v půdě pomocí mulče. Můžete také zkusit postavit nad rostlinami jednoduchý A-rám, abyste jim zajistili stín.

Půdě chybí živiny

Nedostatek živin v půdě může být pro většinu rostlin smrtící, ale naštěstí ho lze snadno odhalit. Nejprve musíte vyloučit nedostatek slunce nebo vody. Pokud poté zjistíte, že vaše rostliny stále nerostou tak rychle, jak by měly, a že jejich listy ztrácejí vybarvení, měli byste zvážit, zda nepodniknout nějaké kroky k obohacení půdy. Můžete to udělat několika způsoby.

Nejoblíbenějším z nich je přidání opláchnuté mleté kávy do půdy. Je to ideální hnojivo pro všechny rostliny, které milují kyselou půdu. Další možností je použití banánových slupek. Ty jsou obzvláště dobrým nápadem, protože obsahují draslík, dusík, fosfor a hořčík. Slupky můžete buď položit na vrchní vrstvu půdy několik centimetrů od stonku rostliny, nebo je nakrájet na kousky a zakopat.

Výběr nesprávné odrůdy zeleniny

Stejně jako všechny květiny a ovoce má i zelenina svá roční období. To znamená, že nemůžete očekávat, že zelenina, jako jsou okurky a rajčata, poroste v zimě. Před výsadbou se ujistěte, že je zelenina vhodná pro dané roční období. Mezi zimní patří například kapusta, pórek, ředkvičky a tuřín. Na jaře je čas na mrkev, artyčok, pažitku, celer a chřest.

V létě je počasí nejvhodnější pro rajčata, brokolici, okurky, cukety a zelené fazolky. Co se týče podzimu, měli byste sáhnout po květáku, česneku, houbách, bramborách a sladkých bramborách. Abyste se vyhnuli boji, musíte vědět, kdy zeleninovou zahrádku vysadit.

Špatná kvalita vody

Musíte se ujistit, že kvalita vody je pro pěstování zeleniny dostatečně vysoká. To si vždy můžete ověřit tak, že si necháte udělat rozbor vody, který vám prozradí její slanost, alkalitu, makroživiny a mikroživiny.

Pokud není kvalita vody dostatečně vysoká, může dojít k několika problémům, včetně toxicity, nedostatku vody a poškození zavlažovacího zařízení. Jedním z nejlepších způsobů, jak se s tím vypořádat, je sběr dešťové vody, využití vrtaných studní a povrchové vody.

Sázení zeleniny příliš blízko sebe

Nikdy byste neměli sázet plodiny příliš blízko sebe. Proto byste měli vždy dbát na to, aby mezi nimi byl dostatečný prostor. Obecně platí, že je dobré nechat mezi zeleninou asi 10 cm.

Zdroj: backyardboss.net