Jak udržet doma teplo a neprotopit spoustu peněz? Podívejte se na tyto tipy

Přidat na Seznam.cz

Přichází chladné počasí a v domech a bytech se ochlazuje. Energie zdražují, tuhá paliva také, ale nedá se nic dělat, mít doma teplo je potřeba. Spousta lidí se ale už dnes děsí částky za topení na vyúčtování. Jak co nejvíce omezit tepelné ztráty? A jak mít doma teplo a zároveň šetřit?

Kontrola radiátorů

Ideálně ještě před tím, než začnete topit, zkontrolujte radiátory, jestli jsou v pořádku, nejsou zrezlé, netečou nebo nejsou jinak poškozené. Je také dobré radiátory odvzdušnit, to je třeba dělat i během topné sezóny, budou lépe topit a vy spotřebujete méně energie. Radiátory také otřete od prachu a nečistot. Ujistěte se, že před radiátory nic není. Nábytek nebo dlouhé záclony a závěsy mohou bránit proudění tepla do interiéru.

Utěsněte okna a dveře

Pokud vám protahuje špatně těsnícími okny či dveřmi, je třeba tyto škvíry utěsnit. Nejsnazší řešení jsou izolační samolepící pásky, které koupíte v hobbymarketu. Nejsou drahé a instalace je velice jednoduchá. Na spodní stranu dveří můžete nainstalovat speciální kartáč, který brání proudění studeného vzduchu do místnosti. Případně můžete pořídit plyšové válce, které se dávají před dveře a plní stejnou funkci.

Skleněné výplně

Skleněné výplně v oknech či dveřích mohou výrazně ochlazovat vzduch, zvláště když venku mrzne. Zabránit tomu můžete nalepením termoizolačních fólií nebo pořízením žaluzií, rolet či závěsů. U závěsů ale myslete na to, že nemají překrývat radiátor.

Nevypínejte topení

Spousta lidí vypíná topení, když jdou mimo domov, protože si myslí, že tak ušetří. Podle odborníků je to ale nesmysl. Ve velmi chladném počasí rychle vychladne byt i dům. Když přijdete domů a topení zapnete, je potřeba mnohem vyšší teplota, než se místnosti vytopí, spotřebujete tak více energie. Před odchodem z domu či bytu topení jen ztlumte, ale nevypínejte úplně.

Větrejte krátce, ale důkladně

Větrat je zkrátka potřeba, bez ohledu na počasí. Pokud nebudete dostatečně větrat, může to mít dopad na vaše zdraví. Jak ale větrat v zimě? Krátce a důkladně. Jednoduše otevřete okna dokořán na pět až deset minut. Vzduch se vymění, ale místnosti se za takhle krátkou dobu nestihnou ochladit. Můžete takto vyvětrat několikrát denně. Během větrání nevypínejte topení.

Myslete na příští zimu

Pokud topíte elektřinou nebo plynem, nejspíše budete mít s topením velké výdaje. Popřemýšlejte tedy nad tím, zda můžete na příští zimu způsob vytápění změnit na ekonomičtější. Zamyslete se také nad tím, zda je váš dům či byt zateplený. Pokud ne, je dobré do zateplení investovat.

Zdroj: bydleme.cz, ireceptar.cz, redakce