Tipy, jak překonat rodičovské pocity viny a špatné svědomí

Přidat na Seznam.cz

Pocit viny je negativní emoce, které se všichni chceme zbavit. Zároveň je ale normální, že se cítíme provinile, kdykoli jsme udělali něco, čeho litujeme. Dokazuje to, že své děti milujeme a jsme jim oddáni. Příliš mnoho viny však škodí naší pohodě a našemu vztahu s dětmi.

Pocit viny po potrestání dítěte

Jak popisuje Lifehack, děti potřebují, abychom my, rodiče, zasáhli a poskytli jim vedení. Pokud výchovná lekce skončila křikem nebo máte pocit, že vaše reakce zašla dál, než jste zamýšleli, vyzkoušejte rodičovský přístup One-Ask. To znamená, že výchovu začínáte s filozofií, že když dítě o něco požádáte, udělá to napoprvé. Jak neotřelá myšlenka, že? Zdá se vám to nemožné? Ne tak docela. Pokud budete důsledně vychovávat podle metody „řekni to jen jednou“, vysvětluje server Livingjoydaily, uštříte si v budoucnu čas i nervy.

Jak toho docílíte? Je to docela jednoduché. Požádáte jednou a pokud dítě nesplní požadavek, ponese následky. Když tento přístup skutečně zavedete, odpadne únavné opakování proseb i příkazů. Je z počátku pro rodiče náročné, protože se tato technika musí vždy dotáhnout do konce.

Nedodržování kázně

Začali jste dítě trestat nebo mu umožnili zažít důsledek chování, ale ono se z toho dokázali vymluvit, rozplakat se nebo se štěněčím pohledem vyvléknout a vy se cítíte provinile, že jste „ten špatný“. Možná jste zjistili, že důsledek, který jste udělili, pro vás znamenal více problémů, než za kolik stál, neodpovídal činu nebo jste neměli energii na jeho dotažení do konce.

Všechno je otázkou cviku a situace s dětmi se často opakují. Trénujte si v duchu reakce na známé události, které se budou nejspíš opakovat. Budete se pak cítit cítila připravené, sebejisté a schopné stát si za svým, až přijde čas.

Děti a pomoc v domácnosti

Někteří rodiče mají pocit, že nechat dítě vydělávat kapesné za pomoc kolem domácnosti je spravedlivý a vhodný způsob, jak je naučit zodpovědnosti a vydělat si peníze, než bude dost staré na práci mimo domov. Jiní rodiče se domnívají, že by pomoc v domácnosti by neměla být odměňována. Protože děti jsou součástí rodiny, kde každý odvádí svůj díl práce.

Ať už je váš postoj v tomto případě jakýkoli, dětem prospívá, když mají v domácnosti zodpovědnost, takže se zbavte pocitu viny, když jim ukládáte práci.

Ano, může být jednodušší dělat to jen sama, ale zvažte, o co vaše dítě přichází. Pomáhání v domácnosti buduje v dětech sebedůvěru a dává jim pocit sounáležitosti a zodpovědnosti a pocit, že jsou cennou součástí rodiny.

Pokud jsou vaše děti malé, nechte je srovnat a uklidit ponožky a spodní prádlo, opláchnout nádobí nebo uklidit příbory. Sbírání hraček je další snadný způsob, jak mohou přispět a zároveň se naučit respektovat svůj majetek.

Napínání se nad rámec svých finančních možností

I když je příjemné dávat dětem oblečení, hračky a zážitky, po kterých se jim rozzáří oči, nezapomínejte, že důležitý je čas, který spolu trávíme a který jim pomůže rozvinout se v lidské bytosti schopné měnit svět, ne to, co jim dáváme.

Naučíme je, jakou hodnotu mají peníze a rozhodování, když nemohou mít všechno.

„Mám dceru, které bude tento měsíc šest let, a k narozeninám si přála několik věcí. Nechali jsme ji sepsat seznam a zakroužkovat tři nejlepší a připomněli jsme jí, aby zvážila, co jí přinese největší užitek, a že narozeninové dárky jsou sice zábavné, ale důležitá je naše společná oslava. I v tomto věku může přemýšlet o tom, co má největší význam,“ říká pro Čas pro ženy maminka Jitka.

Pocit viny za práci

Většina pracujících rodičů má pocit viny, když se nemohou věnovat více práci nebo naopak si nemohou hrát s dětmi, když pracují z domova. Nezapomeňte, že děláte to, co je potřeba pro podporu rodiny a že z toho mají prospěch i děti pracujících matek.

Je důležité věnovat svým dětem čas a pomáhat jim, aby se cítily v bezpečí, oceňované a viděné. Nevadí však, když se to neděje vždy, kdy děti vyžadují pozornost.

Je také v pořádku mít svůj vlastní čas (a užívat si ho) a pomáhat dětem učit se zodpovědnosti, respektu k času druhých a samostatnosti.

Zdroj: Lifehack, Livingjoydaily