Je bezpečné cvičit, když už jste unavené?

Přidat na Seznam.cz

Všechny jsme to zažily. Je čas na trénink, ale vaše tělo je bolavé z předchozího dne. Měly byste trénink i tak dokončit, nebo je lepší dát tělu čas na odpočinek? Pokud přemýšlíte, jak se vypořádat s bolestí svalů, nejste zdaleka samy.

Co způsobuje bolestivost svalů?

Bolestivost svalů způsobená cvičením je také známá jako „opožděný nástup svalové bolesti“, známá také jako zkratka DOMS, píše web Byrdie. DOMS je převážně důsledkem svalové zátěže prvního typu po cvičení, na které nejste zvyklé. Jde o drobné poškození svalových vláken, ale nic vážného. Je také způsoben vedlejšími metabolickými produkty intenzivního cvičení, které mohou způsobit zánět membrán svalových buněk.
Bolestivost svalů vzniká v důsledku mikrotrhlin, které se ve svalech objevují při cvičení. Toto mikrotrauma pak vyvolá zánětlivou reakci těla. V důsledku toho může bolestivost svalů způsobit snížení rozsahu pohybu, ztrátu síly a zánět. Tento typ bolestivosti není důvodem k obavám a může být solidním ukazatelem toho, že jste své tělo vystavily nové výzvě.
Nejdůležitější je naslouchat svému tělu. Pokud vás bolí každodenní úkoly, je pravděpodobně nejlepší dopřát tělu odpočinek, který potřebuje. Přesto, pokud je vaše bolestivost minimální, může mít cvičení přes bolest určité výhody pro regeneraci.

Rizika cvičení s bolestí svalů

Riziko přetížení je nejvýznamnějším rizikem cvičení při bolesti. Pokud chcete cvičit, i když jste bolavé, ujistěte se, že jste změnily intenzitu nebo svalové cviky, na které se zaměřujete. Základem je, že vaše svaly potřebují čas na zotavení.
Pokud cvičíte při bolesti, počítejte s tím, že budete podávat nižší výkony než obvykle. Dokud se svaly plně nezotaví, nebudete moci zvedat tolik břemen nebo běhat tak dlouho.

Bolestivost vs. zranění

Než se rozhodnete, zda byste měly cvičit, i když vás bolí, je nutné si ujasnit, že to, co zažíváte, je běžný DOMS, a ne zranění. Zajímá vás, jak to poznat? Zde jsou způsoby, jak je můžete rozeznat.

Okamžitá a dlouhotrvající bolest

Bolestivost svalů přichází a odchází během několika dní, ale zranění bolí ihned po jeho vzniku a trvá déle.Pokud jste cvičily před třemi dny a stále se nemůžete normálně hýbat, může se jednat o víc než jen DOMS.

Náhlá, akutní bolest

DOMS se obvykle objeví až den nebo dva po tréninku, takže pokud jste v posilovně, uděláte špatný pohyb a najednou vás začne bolet krk, rameno, zápěstí, dolní část zad nebo koleno, je pravděpodobné, že jste si něco poranily.

Otékající bolest

Otok je špatným znamením. Je součástí přirozeného zánětlivého procesu v těle v místě zranění. To samé platí pro vystřelující bolest.

Jak léčit a předcházet bolestivosti

Po tréninku je třeba počítat s určitou mírou svalové bolestivosti. Koneckonců, bez mikrotrhlin ve svalech není co opravovat a svaly se neposílí. Existují však způsoby, jak bolestivost svalů zmírnit, abyste byly schopné pokračovat v tréninku s co nejmenším přerušením.

Začněte pomalu

Jednou z největších chyb, kterých se lidé dopouštějí, je, že toho dělají příliš mnoho a příliš brzy. Postupné zvyšování intenzity tréninku sníží míru bolestivosti, se kterou se setkáte.

Aktivní regenerace

Aktivní regenerace pomáhá tělu posílat krev do bolavých svalů, čímž se zvyšuje rychlost jejich obnovy. Vyzkoušejte pěnový váleček nebo vibrační masážní nástroj.
Mezi další možnosti aktivní regenerace patří masáže prováděné osobou, strečink, jóga a plavání.

Zdroj: byrdie.com, Youtube