Budík může škodit našemu srdci, jeho odkládání ale také není dobré, říkají experti

Přidat na Seznam.cz

Většina z nás je zvyklá na ranní probuzení budíkem. Občas je to otravné, a protože chceme spát dál, budík zkrátka odložíme. Je to ale dobré pro naše zdraví, nebo si tím spíše ubližujeme? Podívejte se, co říkají experti.

Probuzení šokem

Naše tělo by se mělo probouzet samo od sebe ve chvíli, kdy je dostatečně odpočaté, tedy zhruba po 8 hodinách spánku. Pokud ale musíme vstávat do práce nebo do školy, musí nás probudit budík, jehož hlasité zvonění je pro nás šokem. Podle expertů ale je právě takové probuzení škodlivé pro naše srdce, protože zvyšuje krevní tlak i srdeční frekvenci.

Nedostatek spánku

Občas zkrátka nespíme těch doporučovaných 8 hodin, vstávat ale musíme tak či tak. Podle expertů ale pravidelný spánek, který je kratší než 6 hodin, může zapříčinit vysoký krevní tlak, cholesterol, obezitu, i cukrovku.

Odkládání budíku

Když nám zazvoní budík, podle odborníků ho až 57 % dospělých odloží. To ale znamená, že naše tělo uvedeme znovu do spánkového cyklu, ze kterého ho za dalších 10-15 minut vyrušíme. Ačkoliv ale zatím neexistují žádné odborné studie, jak odkládání budíku škodí, experti jsou všeobecně proti tomu, abychom budík odkládali.

zdroj: denik, super, bety