Co jsou to eko-cihly a jaká je za nimi myšlenka?

Přidat na Seznam.cz

Tvorba eko-cihel je jednoduchý způsob, jak převzít osobní zodpovědnost za naše plasty tím, že je udržíme mimo přírodu. Je to skvělý způsob, jak přebytečné plasty využít a neomezovat se ohledně nákupů potravin v plastových obalech. Zkusili byste to?

Eko-cihla je PET láhev naplněná čistým a suchým použitým plastem. Eko-cihly se vyrábějí ručně, tím že nacpete velké množství plastů do jedné PET lahve a následně se dají tyto cihly využít na stavbu různých projektů. Tímto způsobem eko-cihly zabraňují rozkladu plastů na toxiny a mikroplasty.

Jak na to?

  1. Uschovejte všechny své použité plasty, omyjte je a usušte. Touto úpravou zabráníte tvorbě mikrobů a plísní uvnitř lahví a tím eko-cihly vydrží déle.
  2. Vyberte si svou PET lahev. Vyberte si jednu velikost a jednu značku, kterou ideálně již teď nakupujete často. Ideální velikost je kolem 500 ml, větší lahve jsou lepší pro zkušenější osoby.
  3. Vyberte si svůj nástroj na zacpávání plastů do PETky. Nejlepší je nějaký pevný dřevěný klacek, sushi hůlka nebo něco podobného tvaru. Důležité je se vyvarovat špičatým hrotům, abyste si nepropíchli vaši flašku.
  4. Svou cihlu tvořte pouze z plastů. Je důležité nedávat dovnitř nic jiného. Ostré kusy skla by mohly poškodit integritu a železo či papír se dá dobře zpracovávati jinak.
  5. Naplňte lahev. Můžete si udělat práci jednodušší tím, že budete plasty nastřihávat na malé kousky, a tím se vám do lahve i víc vejde.
  6. Uschovejte své výtvory!

Na co tyto cihly využijete?

Cihly můžete využít ke stavbě mnoha projektů! Plastové květináče, nábytek, zahradní nábytek nebo umění. Eko-cihly spolu slepíte silikonem a můžete budovat. Inspiraci na stavbu z eko-cihel můžete najít na internetu. Například v tomto videu uvidíte, jakou mají eko-cihly variabilitu.

Zdroje: ecobricks.org, Waste-ed, Plastic Action Centre, Youtube