Jak úspěšně přesadit pivoňky a maximalizovat jejich kvetení

Přidat na Seznam.cz

Pokud použijete tyto tipy na omlazení rostlin, budou vaše rostliny kvést ještě dlouhá léta, radí web Better Homes & Gardens.

Pivoňky jsou mezi trvalkami velmi dlouhověké, rostou až 100 let. Jsou také odolné vůči jelenům a králíkům, takže se obvykle můžete spolehnout na to, že pivoňky na jaře předvedou krásnou podívanou se svými obrovskými barevnými květy.

Po 10 až 15 letech se však kvetení pivoněk zpomalí, a to je čas na to, abyste je vykopali, rozdělili a přesadili. Část původních pivoněk a jejich dělení můžete přesadit do stejné části zahrady nebo pro ně najít nové plochy. Nebo se o bohatství můžete dokonce podělit; pivoňky jsou ideálními rostlinami pro předávání rodině a přátelům.

Čtěte dále a dozvíte se kdy přesazovat a jak rozdělit pivoňky

Kdy přesazovat pivoňky

Pivoňky je nejvhodnější přesazovat v září, kdy už mají za sebou letní růst a vstupují do zimního spánku. Je však také možné vykopat a zasadit celý kořenový bal na jaře, než rostliny začnou vyrážet nové výhony pro tuto sezónu. Rušení pivoněk v jiném ročním období by je pravděpodobně příliš stresovalo, na to aby to přežily.

Jak rozdělit pivoňky

Nejprve rostlinu opatrně vykopejte a ponechte co nejvíce kořenů. Vytáhnete boulovitou kořenovou hlavu, z níž vyrůstají malá načervenalá poupata (očka) a pod ní se táhnou provazcovité kořeny. Většinu zeminy z kořenů jemně oklepejte nebo smyjte. Pokud má korunka alespoň šest oček, můžete ji rozdělit, abyste pivoňku oživili a v budoucnu získali více květů. Pomocí rýče s ostrou čepelí, nebo ostrého nože, rozkrojte korunku na části, z nichž každá má alespoň tři očka.

Kam přesadit pivoňky

Nejvíce květů vám pivoňky poskytnou, pokud budou mít každý den alespoň 6 hodin slunečního svitu. V krajním případě je můžete umístit do polostínu, ale uvidíte méně květů. Co se týče půdy, postačí jakákoli, pokud dobře odvádí vodu. Nesázejte je na místa, kde se na zahradě tvoří dešťové kaluže.

Pivoňky potřebují, aby kolem nich dobře proudil vzduch, aby se zabránilo vzniku prašné plísně, proto nové jamky vykopejte alespoň tři metry od sebe. Díry by také měly být dostatečně široké, aby poskytovaly dostatek prostoru pro růst nových kořenů. Co se týče hloubky, pivoňky jsou háklivé na výsadbu blízko povrchu; očka by měla být jen pár centimetrů pod zemí, jinak pivoňky nevykvetou. Podržte korunku pivoňky téměř na úrovni povrchu a čerstvě vykopanou zeminu zasypte kolem kořenů pivoňky a přes vrchol korunky.

Péče o nové přesazené pivoňky

Po přesazení pivoňky důkladně zalijte. Pivoňky je třeba zalévat každý týden až do podzimního zamrznutí půdy. Pokud příroda nezajistí týdenní deště, budete muset zasáhnout s vaší spolehlivou zahradní hadicí. V listopadu rozprostřete na pivoňky 4-6 cm mulče, abyste udrželi stabilní teplotu půdy po celou zimu. Na jaře mulč odstraňte a rozprostřete ho kolem záhonů nebo ho přidejte do kompostu.

Pivoňky jsou známé jako pomalu začínající rostliny, takže se pravděpodobně dočkáte maximálního rozkvětu až za 2-3 roky. Jakmile se však přesazené pivoňky opět rozjedou, budou hvězdami vaší zahrady po mnoho dalších let.

Zdroj: Better Homes & Gardens, eChaluparka.cz, YouTube