Jakých je 7 příznaků nervového zhroucení? Zjistěte, na co si dát pozor

Přidat na Seznam.cz

„Nervové zhroucení“ není oficiální lékařský termín. Přestože nemá přesnou definici, obecně jde o pocit, že jste pod vlivem stresu tak dlouho, že máte pocit, že se dostáváte do bodu zlomu. Nervové zhroucení může také naznačovat skryté duševní onemocnění, píše Plaisirs.

Pokud vám tyto potíže brání v běžném životě, musíte se okamžitě obrátit na svého lékaře, abyste dostali adekvátní pomoc a mohli bojovat se stresem a začít se cítit lépe. „Nervové zhroucení je třeba léčit jak z lékařského, tak z psychologického hlediska,“ vysvětluje doktor David A. Merrill, neurolog a psychiatr z Pacific Neuroscience Institute v Kalifornii. „K dispozici je mnoho nových léčebných postupů, takže se nebojte vyhledat pomoc, kterou potřebujete.

Potíže se soustředěním

Z krátkodobého hlediska může stres stimulovat mozek uvolňováním hormonů, které zlepšují paměť a soustředění. Z dlouhodobého hlediska však chronický stres ovlivňuje vaši schopnost soustředit se a znemožňuje vám ignorovat vnější rozptýlení. V extrémních případech může nadměrné množství kortizolu – stresového hormonu – vést ke ztrátě paměti. Podle studie zveřejněné v časopise American Journal of Psychiatry může být stres příznakem nervového zhroucení. V tuto chvíli by bylo dobré vyhradit si den nejen na péči o sebe, ale také na schůzku s odborníkem na duševní zdraví.

Chuť na dobroty

Vyprazdňujete po dlouhém pracovním týdnu nádobu od zmrzliny nebo sáček chipsů ? Existuje pro to zcela normální vysvětlení: „mozek ve stresu uvolňuje hormony, včetně adrenalinu, který dodává svalům energii pro reakci – boj nebo útěk. Jakmile adrenalin vyprchá, tělo se snaží doplnit ztracené energetické zásoby jídlem,“ vysvětluje David A. Merrill. Problém je v tom, že když jste ve stresu z důvodů, které zahrnují jen malou nebo žádnou fyzickou aktivitu, jste biologicky naprogramováni jíst i po stresové epizodě (i když to ve skutečnosti nepotřebujete). Potraviny s vysokým obsahem tuků a cukru výrazně zvyšují množství chemických látek v mozku, které vyvolávají dočasně lepší pocit. Proto si častěji dáte raději něco nezdravého než například salát.

Žaludeční nevolnost… pořád

„Někdy se stres a úzkost mohou projevit jako bolesti žaludku a křeče,“ říká David A. Merrill. Pokud trpíte bolestmi břicha, zácpou, nadýmáním, plynatostí a průjmem, můžete mít syndrom dráždivého tračníku (IBS), který podle některých výzkumů souvisí s dlouhodobým stresem. IBS může být vyvolán reakcí imunitního systému na stres, i když vědecká komunita tuto skutečnost stále zkoumá. Podle Americké asociace pro úzkost a depresi má 50 % až 90 % lidí, kteří vyhledají léčbu IBS, psychické problémy, například úzkostnou poruchu. Pokud si myslíte, že trpíte IBS, poraďte se se svým lékařem o možnostech fyzické a emocionální úlevy dříve, než to přispěje k nervovému zhroucení.

Nezájem o svůj vzhled

„Zanedbávání základní péče o sebe sama je jasným příznakem vážných duševních potíží,“ říká David A. Merrill. Vynechávání základních hygienických návyků, jako je sprchování nebo čištění zubů nebo nedbalost v oblékání či líčení, když jste byli zvyklí o sebe dbát, může naznačovat, že prožíváte epizodu emoční deprese. Stres zahlcuje mysl a tělo, což vede k únavě a apatii, následované ztrátou štěstí nebo motivace k činnostem, které vás dříve bavily.

Držení obranného postoje

„Hodně toho sdělujeme svým postojem a neverbální řečí“ říká David A. Merrill. „Když lidé zaujmou, ochranný postoj‘, tj. zkřížené ruce, skloněné nebo obrácené k zemi, dávají tím najevo, že se cítí ve stresu a brání se,“ vysvětluje. „Tato tendence se však může stát začarovaným kruhem: vaše držení těla odrazuje lidi, protože kvůli stresu vypadáte, že jste neustále v defenzivě, což vás ještě více stresuje a tak dále,“ vysvětluje.

Potíže se spánkem

Chronická nespavost jde ruku v ruce s chronickým stresem a může být varovným příznakem nervového zhroucení. „Stres vede k úzkosti, což znamená, že se nemůžete uvolnit, natož usnout a mít klidný spánek. To znamená, že vaše tělo není regenerováno a neodpočívá, aby se zotavilo z prožitého stresu. To vede k větší únavě a příznakům stresu, což způsobuje začarovaný kruh problémů se spánkem a neustálého stresu,“ vysvětluje David A. Merrill. Nespavost nebo hyperspavost může naznačovat, že je čas vyhledat odbornou pomoc a užívat antidepresiva.

Zaplavení pocitem strachu

Neustále se něčeho obáváte, ale nevíte přesně čeho? „Lidé ve stresu si často vykládají malé věci jako obrovské a negativní, což ještě zvyšuje jejich obavy,“ říká David A. Merrill. Dále uvádí, že přemíra stresu někdy přebije běžné starosti a způsobí nervové zhroucení. „Tento pocit pramení ze ztráty kontroly a pocitu beznaděje. Lidé, kteří se nervově zhroutí, ztratili jistotu, že jsou v pořádku.“

Zdroj: Plaisirs