Opravdu kuřecí vývar pomáhá při nachlazení?

Přidat na Seznam.cz

Pomáhá kuřecí polévka při nachlazení? Díky jakým ingrediencím je kuřecí vývar tak zdravý? Dokonce i babička věděla, co opravdu pomáhá při nachlazení. Místo polykání hromady léků existuje také účinný a chutný lék z hrnce, tedy kuřecí polévka, která byla dlouho považována za domácí lék na rýmu a škrábání v krku. Ale je to jen pověra, nebo teplý vývar skutečně pomáhá proti příznakům nachlazení? Díky webu Menshealth si objasníme všechna fakta!

Tak jak to tedy je?

Vypijete trochu kuřecí polévky a rýma je pryč? Není to tak jednoduché. Přesto se již dlouho používá jako přírodní lék v domácnosti a to z dobrého důvodu: laboratorní studie z Nebrasky v Americe prokázala, že kuřecí polévka skutečně obsahuje látky, které mohou zmírnit příznaky nachlazení. Ačkoli to bylo prokázáno pouze ve zkumavce, může se díky tomu zdát účinek domácího léku věrohodnější.

Pozitivní účinek polévky byl přisuzován především jejímu blokujícímu účinku na tzv. „neutrofilní granulocyty“. Tyto speciální bílé krvinky jsou jedny z nejdůležitějších imunitních buněk v obranném systému těla, které úspěšně bojují proti vetřelcům. Mohou však také samy vyvolat zánětlivé reakce, při nichž způsobují například otok sliznic. Kuřecí polévka tuto reakci blokuje, a tak klasické příznaky nachlazení rychleji mizí.

Zejména u virových infekcí, jako je mírné nachlazení, stojí za to dát šanci přírodním domácím lékům, jako je kuřecí polévka. Méně chemikálií a uklidňující úleva pro podrážděný krk.

Díky jakým ingrediencím je kuřecí vývar tak zdravý?

Kromě výše zmíněného vlivu na neutrofily (nejběžnější forma bílých krvinek) obsahuje domácí kuřecí polévka také různé aminokyseliny, například cystein, které se uvolňují při vaření kuřete a přecházejí do polévky. Díky svému protizánětlivému účinku cystein způsobuje zduření sliznic, a může tak zmírnit příznaky zejména onemocnění horních cest dýchacích.

Na palubě je také zinek a histidin, což je skutečné protizánětlivé duo. Obě látky se nacházejí také v kuřecím mase, přičemž histidin podporuje vstřebávání zinku v těle. Minerál zinek se podílí na mnoha metabolických procesech v celém těle. Je považován za multitalent, bez kterého by například váš imunitní systém nefungoval správně. Protože však v osvěžujícím vývaru není jen kuřecí maso, ale také zdravá zelenina, obsahuje také vitamíny, minerály a sekundární rostlinné látky. Ideální směs pro rychlé oživení oslabeného imunitního systému.

Nejen díky ingrediencím je však kuřecí polévka dobrým domácím lékem proti nachlazení. Už samotná vůně a teplota hřejivého vývaru může mít léčivé účinky. Pára také zvlhčuje sliznice, což usnadňuje odtok sekretu z krku a nosu. Polévka navíc přispívá k denní hydrataci.

Recept: Jak si připravit vlastní kuřecí polévku

Příprava kuřecího vývaru není složitá. Aby však splňoval to, co slibuje, měl by být domácí. Hlavní ingrediencí je samozřejmě kuře – nejlépe bio. Kuřecí paličky nebo kuřecí prsa jsou pouze nouzovou náhradou, protože v hrnci neposkytují stejný výsledek, a to jak z hlediska chuti, tak z hlediska živin.

Množství jednotlivých druhů zeleniny lze měnit nebo je doplnit například kořenem petržele nebo pastináku. Aby kuřecí polévka získala na pikantnosti, nesmí v ní chybět pořádný kus zázvoru. Všechno ostatní už jde téměř samo. Hotový vývar lze také skvěle zmrazit, takže se vyplatí připravit si velký hrnec.

Základní recept na domácí kuřecí polévku (1 velký hrnec)

1 bio kuřecí polévka (asi 2,2 – 2,5 kg)
1 svazek zeleniny (2 mrkve, 200 g celeru, 1 pórek)
1 svazek petrželky
1 cibule
5 cm zázvoru
2 bobkové listy
1 polévková lžíce soli
1/2 lžíce pepře

Příprava polévky

  • Polévkové kuře důkladně opláchněte zevnitř i zvenku a pokud je ještě přichycené odstraňte hnilobnou žlázu v horní části hřbetu. Pokud se tato mazová žláza, kterou si kuře maže peří, také vaří, polévka se zakalí a může rychle chutnat žlukle.
  • Oloupejte mrkev a celer a nakrájejte je na větší kousky. Pórek dobře očistěte a nakrájejte na silné plátky. Cibuli rozpulte. Zázvor očistěte a nakrájejte na plátky.
  • Všechny připravené ingredience a polovinu petržele vložte do hrnce a zalijte asi 5 litry studené vody. Vše by mělo být pokryto vodou. Zvyšte teplotu a počkejte, až bude voda horká, aniž by se vařila.
  • Poté přidejte sůl, pepř a bobkový list. Vývar nechte vařit asi 2 hodiny bez pokličky. Čas od času odstraňte stoupající zákal (pěnu) pomocí síta. Tímto způsobem získáte velmi čistý vývar.
  • Po uplynutí doby vaření polévku přelijte přes síto, aby zůstal pouze vývar. Maso vyjměte z kosti, nakrájejte na kousky a přidejte zpět do vývaru. Zelenina se vzdala všech svých zdravých složek, takže nemá cenu ji vracet. Nakonec polévku posypte petrželkou nebo si připravte další polévkové přílohy.

Polévkové přísady pro kuřecí polévku

Určitě byste měli použít kuřecí maso. Odstraňte kůži, oddělte maso od kostí a chrupavek a přidejte ho zpět do vývaru po kouscích. Skvěle se k němu hodí také zelenina, například hrášek nebo mrkev. Jako náplň a zdroj energie se hodí rýžové nebo polévkové nudle a jako třešnička na dortu několik čerstvých bylinek, například petržel nebo pažitka.

Kuřecí polévka se při nachlazení opravdu vyplatí

Zejména při nachlazení pomáhá teplo, dostatek tekutin a potrava bohatá na živiny vždy podpořit imunitní systém zevnitř. Slepičí polévka samozřejmě není zázračný lék, ale může skutečně zmírnit příznaky nachlazení, a to bez jakýchkoli chemických látek.

Zdroj: Menshealth.de