Jak co nejlépe překonat zlomené srdce po rozchodu?

Přidat na Seznam.cz

Zlomené srdce, to slovo vlastně velmi dobře popisuje to, co se stane, když je ve vztahu po všem. Nemáte chuť k jídlu a nemáte šanci se na nic soustředit, ráno se vám nechce vstávat a večer nemůžete usnout, když vám puká srdce. Cítíte se otupělí a v dalším okamžiku se z ničeho nic objeví slzy.

Není třeba zacházet do dalších podrobností. Každý, kdo na vlastní kůži zažil zlomené srdce, ví, o čem mluvíme. Ať už jde o rozpad vztahu, který trval roky, nebo o lásku, která prostě není opětována, tento pocit bolí, emocionálně i fyzicky. Proč tomu tak je? Co se děje během zlomeného srdce? A především, jak překonat stesk po lásce? Jak se tedy správně vypořádat se zamilovaností, co skutečně pomáhá proti zamilovanosti a jak se zamilovanosti konečně zbavit?

Jak se projevuje zlomené srdce?

Zamilovanost je fyzicky a emocionálně stresující stav jako reakce na neopětovanou nebo ztracenou lásku. Zlomené srdce vede ke stresu a nedostatku hormonů štěstí, konec vztahu nebo nedosažitelnost někoho, koho zbožňujete, ve vás proto vyvolává smutek, zoufalství, vztek nebo depresi. Emocionální chaos mezi smutkem, hněvem a bezmocí je proto zpočátku normální. Tyto emoce ovlivňují každodenní život natolik, že se nakonec projeví i na těle. Dotyčný cítí slabost, sociální stažení, ztrátu chuti k jídlu, poruchy spánku, problémy se soustředěním nebo náchylnost k infekcím.

Příznaky je třeba brát vážně v každém případě a zejména v každém věku. Zlomené srdce je mnohem víc, než jen období, kterým procházejí například ,,puberťáci“. V nejhorším případě vzniká syndrom zlomeného srdce, kdy pacienti pociťují prudké bolesti na hrudi způsobené stresem vyvolaným selháním čerpání srdce. Postiženi jsou zejména starší pacienti, kterým zemře nebo je opustí dlouhodobý partner. Tento syndrom je hrozivý a může být smrtelný, pokud není léčen.

Než se zlomené srdce stane skutečně fyzicky nebezpečným, je naléhavě zapotřebí pomoci. V mnoha případech si však můžete pomoci sami a nemoc z lásky překonat. Cílem je pak znovu proměnit smutek v lásku, především v lásku k sobě samému.

Jak dlouho trvají příznaky zlomeného srdce?

Zlomené srdce po rozpadu vztahu trvá v průměru asi rok, přičemž ten, kdo odešel, se s ním obvykle potýká déle než partner, který vztah ukončil. Samozřejmě existují případy, které se z krize dostanou mnohem rychleji. I ti, kteří se zlomeným srdcem žijí déle než průměrně, si všimnou změny, která se do nich vkrádá den po dni, kousek po kousku. V určitém okamžiku se emocionální rány zacelí a vše se opět začne zlepšovat: vrátí se radost ze života, zvýší se výkonnost, tělo i duše jsou opět schopny zvládat běžný stres.

Když postižená osoba cítí, že ne každá myšlenka na bývalého partnera vyvolává negativní pocity, ale že se jí znovu vybavují hezké chvíle před rozchodem, je zlomené srdce téměř zažehnáno. Dalším znakem konce zlomeného srdce je schopnost znovu se setkat s bývalým partnerem, aniž byste cítili bušení srdce, bezmocný vztek nebo strašný smutek. To vše se nestane ze dne na den, ale mění se postupně, takže si toho zpočátku ani nevšimnete, že smutek opadl a hněv zmizel a uvolnil místo lehkosti a radosti ze života. V zásadě existuje pět typických fází zlomeného srdce.

5 typických fází zlomeného srdce

Represe: V této fázi mnozí nechtějí o své bolesti mluvit. Člověk tomu sám ještě nemůže a nechce věřit.

Pocity: Nyní začíná jízda na horské dráze. Jakmile si tyto silné pocity začnete uvědomovat, zdají se být ohromující. Mezi smutkem, zoufalstvím, hněvem a pochybnostmi o sobě samém zažíváte divoké vzestupy a pády.

Žárlivost a smutek: V této fázi se mísí smutek a žárlivost. Otázka, co dělá ten druhý, zda je tu někdo nový, se objevuje stále znovu. Zároveň se stále více propadáte do hlubokého smutku, cítíte se osamělí a opuštění.

Hněv: Hněv je vlastně velmi dobré znamení. Pokud jste ve fázi truchlení příliš dlouho, je těžké se z ní dostat. Pokud se hněv vůči bývalému rozšíří, udělali jste pokrok. Pak ale tato energie potřebuje odbyt. Držet hněv v sobě je nebezpečné a nezdravé.

Přijmutí: Vrací se chuť do života. Vzpomínky na neúspěšnou lásku se objevují jen zřídka a uvolňují místo. Nyní je čas na nové vzpomínky, zážitky a poznávání nových věcí. Nemusí to být zrovna nový partner, ale nové podněty může přinést i nový nábytek v ložnici, nový účes, výlet nebo nový koníček.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud zlomené srdce trvá déle, má smysl požádat o pomoc dobré přátele, příbuzné nebo odborníky, například telefonickou poradnu nebo psychoterapeuta. Často je snazší utřídit si vlastní pocity a myšlenky v rozhovoru s někým jiným než v soukromí domova. Když se opakující se myšlenky točí v kruhu a bolest srdce se zdá být nekonečná, je zapotřebí jednat.

Láska k sobě samému může otevřené rány hojit rychleji. Pro někoho to může být wellness víkend, pro jiného zase lekce spinningu. Zásadní je věnovat si hodně pozornosti, naslouchat si a dělat to, co vám opravdu dělá dobře. A co kromě sebelásky nová láska? Někteří lidé se do dalšího vztahu vrhají hned, ale po nějaké době si mohou uvědomit, že svou novou lásku zatěžují nezpracovanou zátěží z předchozího partnerství. Rány po staré lásce si musíte zahojit sami, než abyste přistupovali k někomu novému s očekáváním, že zaplníte prázdnotu a napravíte srdce. Ale jak? Jak si sami vyléčíte zlomené srdce?

Sebeláska je klíčem

Kouzelné slovo sebeláska může napovědět. Může to znít obtížně, zvláště když jste uvízli ve víru zoufalství, bezmoci, smutku a hněvu. Vždyť jak se můžete mít rádi, když se v danou chvíli necítíte být milováni? Ale právě tehdy pomáhá důsledná a bezpodmínečná péče o sebe. A ne, soustředit se výhradně na sebe není sobecké, je to léčivé.

Pár rad, jak překonat zlomené srdce

  • Berte své pocity vážně a dejte jim výraz. Pokud jste smutní, můžete plakat. Pokud jste zklamaní nebo naštvaní, můžete křičet nebo bouchnout do polštáře.
  • Dopřejte si čas! Nenuťte se být co nejrychleji opět „normální“. To zvyšuje tlak a stres.
  • Mluvení pomáhá. Promluvte si o svých pocitech s důvěryhodnými přáteli a rodinou. I když se budete častěji opakovat. Vždyť sdílený zármutek je zármutek poloviční!
  • Udělejte pro sebe něco dobrého. Věnujte pozornost svým potřebám a dopřejte si dobré zacházení. Dbejte na dostatek spánku, pohybu, čerstvého vzduchu a zdravé stravy. Alkohol a drogy nejsou dobrý nápad.

Co vám dělá radost? Naslouchejte svému nitru a uvědomte si: co vás rozptyluje a přináší vám úlevu, šťastné myšlenky a pocity štěstí? A přesně to teď dělejte častěji.

Zdroj: Myself.de