Kouříte? Podívejte se, co s vámi dělá doutník nebo elektronická cigareta

Přidat na Seznam.cz

V naší zemi je vysoké množství kuřáků, ať už příležitostvých, či pravidelných. Toto číslo se ještě násobí, přičteme-li lidi kouřící doutníky, marihuanu, vodní dýmky, nebo elektronické cigarety. Jak ale tyto jednotlivé druhy kouření ovlivňují naše tělo?

Cigarety

Bez ohledu na značku jsou cigarety pravděpodobně ty nejnebezpečnější. Nejen, že způsobují neplodnost, ale také mají na svědomí mnoho chorob, které mnohdy končí smrtí. V nebezpečí jsou také pasivní kuřáci, jako jsou například děti. Mezi nejčastější choroby, způsobené kouřením, patří například rakovina plic, hrtanu, nebo jícnu. Mohou způsobit také potrat.

Doutníky

Doutníky se dělí na dva jednoduché tábory. Luxusnější, a především větší doutníky, někdy označované jako pánské, jsou především pro zvláštní příležitosti. Doutníky o velikosti cigaret, tedy cigaretové doutníky, někdy označované jako dámské, mnozí kouří denně, místo klasických cigaret. V každém případě ale doutník obsahuje více rakovinotvorných látek, i dehtu. Oproti cigaretám je však kouří méně lidí.

Marihuana

Tzv. jointy, nebo brka vidíme především u mladších kuřáků. Marihuana neobsahuje takové množství škodlivin, jako cigarety, avšak závislost na ní je způsobena spíše stavem, ve kterém se dotyčných nachází během kouření. Mimo jiné zhoršuje krátkodobou paměť, a snižuje schopnost pozornosti.

Vodní dýmka

Jinak známá jako vodnice. Ta má na svědomí především rakovinu plic, záněty dásní, a také snižuje porodní hmotnost dětí. Oproti jiným způsobům kouření je vodní dýmka především společenská sešlost, kdy se u jediné dýmky vystřídá i několik lidí. Co má za následek také přenost infekce.

Elektronická cigareta

Vape, elektronka, nebo dýmovnice, i tak se jí přezdívá. Elektronické cigarety se dělí na tva typy, a sice DL, a MTL (potah do plic, či šlukování). V každém případě se však jedná o značně zdravější metodu kouření, avšak i přesto ne zdraví nezávadnou. Při předávkování se propylenglykolem hrozí otrava, podobně, jako s nikotinem. Nebezpečím jsou ale především začátečníci, kteří neumí zařízení ovládat, a kvůli skratu, špatnému zacházení, či nesprávnému užívání může cigareta vybuchnout.

zdroj: cithara, kourenizabiji, ulekare, plzenrozhlas