Proč se (ne)holit: Vracejí se snad do módy chlupy?

Přidat na Seznam.cz

Holení je v dnešní době takřka samozřejmostí, a to jak u mužů, tak u žen. Poslední dobou se však objevují neoholené slečny, které si stojí za tím, že holení není dobré pro naše tělo. Mají pravdu?

Výhody a nevýhody

Hladká pokožka je pro většinu mužů přijemnější. Mnoho žen se navíc holí jen proto, že se chtějí líbit mužům. Některé jsou tak zkrátka spokojené. Ať už je důvod jakýkoliv, jisté je, že hladce oholená pokožka vypádá zkrátka lépe, alespoň z toho estetického hlediska. Druhou stranou věci jsou ale problémy, které možná znáte i vy, a které se ukáží poté, co se oholíte. Kůže je suchá, podrážděná a zarudlá. Podle studií může holení způsobit také infekci.

Rizika holení

Kromě již zmíněné infekce, podráždění, či suché pokožky, se můžete během holení pořádně pořezat, či jinak zranit. Výzkumy ukazují, že 26 % lidí, kteří se holí od pasu dolů, se někdy během holení pořezalo. Dokonce přes 1% z nich potřebovalo i lékařský zákrok, přičemž nejčastěji se jedná právě o pořezání, či popáleniny.

“Neholit se je nehygienické“

Tuto větu slyší množství žen, které se rozhodly neholit. Paradoxně ji nejčastěji vyslovují muži, kteří se holí na méně místech než ženy. Tato věta navíc postrádá smysl, jelikož zarostlou máme také hlavu, či v některých případech ruce, a drobné chloupky pokrývají celé naše tělo. Ovšem to, že by neholení se bylo nehygienické, vyvrací i množství studií. Naopak, oholená pokožka je náchylnější k bakteriím.

zdroj: insider, allure, thelist, prozeny, michderm, iheart, standardmedia