Samovyšetření prsou! To nejdůležitější, co byste měly dělat každý měsíc!

Přidat na Seznam.cz

Samovyšetření prsu je to nejjednodušší, jak zachytit možný výskyt karcinomu včas. Vyšetření je vhodné opakovat každý měsíc, pátý až desátý den od začátku menstruace. Co ale dělat a hledat?

40 % potvrzených rakovin prsu pochází ze samovyšetření! Pokud s pravidelným vyšetřením začínáte, je důležité nejdřív svá prsa poznat. Ideálně každý druhý den po dobu pár týdnů provádějte samovyšetření, abyste si zapamatovaly, jak vaše prsa vypadají a mohly jste v případě změny ihned poznat nepravidelnost.

Samovyšetření je nejjednodušší dělat ve sprše, po sprše v zrcadle a před spaním.

Co tedy radí Canadian Medical?

Krok č. 1

Na začátku svá prsa zkontrolujte pohledem do zrcadla. Začněte s rukama připaženýma k tělu a sledujte, zda na prsou nepozorujete viditelné změny. Velikost prsou je obvykle na každé straně jiná, ale rozdíl mezi nimi navzájem by neměl příliš výrazný a rozhodně by neměl v průběhu času narůstat. Pokožka by neměla být svraštělá, zduřelá či abnormálně zbarvená (např. zarudlá). Bradavky by měly být symetrické, bez sekrece a bez vtažení.

Krok č. 2

Dejte ruce nad hlavu a pozorně si prohlédněte prsa v této poloze. Opět se zaměřte na viditelné změny pokožky, výstupky, vtažení bradavky.

Krok č. 3

Prso uchopte oběma dlaněmi. Prohmatejte ho ze všech stran a po celém povrchu. To samé opakujte na druhém prsu. Zaměřte se na to, zda ucítíte bouličku či drobný výstupek, nerovnost.

Krok č. 4

Uvolněte levé rameno a nechte jej poklesnout dolů. Levou ruku nechte volně viset. Pravou rukou prohmatejte levou bradavku, jemně ji stlačte a pozorujte, zda z ní nevytéká mléčný či krvavý výtok. Stejně vyšetřete pravé prso.

Krok č. 5

Položte se na záda tak, aby bylo prso ve vyvýšené poloze. Docílíte ji tak, že si pod lopatku dáte například polštářek či stočený ručník. Nejprve umístěte polštářek pod levou lopatku a pravou rukou si prohmatejte levé prso. Poté postup opakujte na druhé straně, levou rukou vyšetřete pravé prso. Prso prohmatejte bříšky prstů. Krouživými pohyby začněte od spodu kolem dokola směřujte k bradavce. Nejdříve vyvíjte jen minimální tlak, tak, abyste dobře cítila povrchovou část prsu, a pak silněji, kdy naopak ucítíte případné změny uložené v prsu hlouběji. Každý prs takto vyšetřete dvakrát. Poprvé bude volná ruka za hlavou, podruhé bude ležet podél těla.

Krok č. 6

Stále jste na zádech. Levou ruku si položte pod hlavu a pravou rukou vyšetřete (opět krouživými pohyby bříšky prstů) levé podpaží, zda v něm nenahmatáte malou bulku. Postup opakujte na pravé straně. 

Krok č. 7

Vleže na zádech připažte levou ruku a pravou rukou prohmatejte jamku nad klíční kostí (na levé straně). Zaměřte se na výskyt bulky. Stejně tak postup opakujte na pravé straně, levou rukou.

Co hledat?

Zpozornět byste měly pokud budete pozorovat změnu vzhledu prsou – jednostranné zvětšení, zarudnutí, které přetrvává, změna textury kůže, olupovaní či vtažení/vyboulení bradavky nebo výtok z bradavky. A v neposlední řadě hledejte hmatatelnou bulku či lokalizovanou bolest.

Zdroje: Canadian Medical, National Breast Cancer Foundation