Starší dospělí jsou při rozhovorech o intimitě často opomíjeni. Možná se však baví více než ostatní

Přidat na Seznam.cz

Společnost se ráda zaměřuje na sex a randění mladé generace. Jak randí, s jakou sexuální orientací se ztotožňují a jaké jsou jejich vztahy? Ale jakkoli může být mladá láska hezká, randění a sex nezačínají a nekončí v mladé dospělosti. 

Ve skutečnosti se obě aktivity mohou s věkem výrazně zlepšit. Četné studie ukazují, že lidé, kteří žijí déle, mohou mít právě nejlepší sex. Například studie z roku 2016, které se zúčastnilo více než 6 000 dospělých v USA, ukázala, že „věk má pozitivní vztah ke kvalitě sexuálního života“, přičemž vědci dospěli k závěru, že starší respondenti si osvojili něco, co nazvali „sexuální moudrost“ – což se týkalo nejen sexuální zdatnosti, ale také schopností respondentů být ohleduplným a obětavým partnerem. 

Podobně i výzkum sexuálního života dospělých mezi 60. a 80. rokem života, který provedla doktorka Peggy Kleinplatzová, ředitelka výzkumného týmu pro optimální sexuální prožitky na Ottawské univerzitě, v drtivé většině ukázal, že intimní život zkoumaných osob se s přibývajícími lety zlepšoval. A studie z Izraele z roku 2018 ukázala, že dospělí ve věku 60 až 91 let postupem času přešli od „chtíče k lásce“ a od „získávání k poskytování“ sexu. 

Bližší pohled na intimitu seniorů 
Rostoucí zájem veřejnosti o seznamování a sexualitu seniorů je novým fenoménem. 
Když doktorka Stacy Lindauová začínala jako studentka medicíny v polovině 90. let na Rhode Islandu v USA, učili ji, aby se svých starších pacientů ptala na jejich sexuální historii – ale všimla si, že její učitelé to sami nedělají. Přesto se ptala – a otázky na minulé zkušenosti jejích pacientů vyvolávaly „jiskru v oku“, říká. „Ožili a měli co vyprávět.“ 
Pokud mělo pouhé vyptávání se starších pacientů na jejich intimní život takový pozitivní účinek, rozhodně to vypadalo jako oblast, kterou stojí za to studovat a zjistit, jak se zabývat jejich celkovým zdravím. Lindauová si však všimla, že zatímco byly provedeny studie zaměřené na sexuální chování mladších dospělých, žádná se nesoustředila na osoby starší 60 let.

Studie Lindauové, které se zúčastnilo více než 3 000 dospělých Američanů ve věku 57 až 85 let, odhalila, že více než polovina lidí ve věku 65 až 74 let měla v předchozím roce alespoň jednou sex, ale že starší dospělí se o svém sexuálním životě s lékaři příliš často nebavili. Studie také posloužila jako vzor, který připravil půdu pro podobné longitudinální studie (metoda výzkumu, při které je určitý jev nebo vzorek populace zkoumán po určité časové období) o intimitě mezi staršími dospělými ve Velké Británii i v Irsku. 

Lindauová mezitím ve své klinické práci pokračovala v diskusích o sexuálním životě a randění lidí ve věku 60 a 70 let. Spolu s poznatky o přetrvávajícím zájmu jejích starších pacientů o udržování aktivního sexuálního života se také dozvěděla, že seznamovací aplikace se mezi staršími lidmi „dostaly do širšího povědomí“, což jim umožňuje dát o sobě vědět způsobem, který v minulosti nebyl zcela dostupný. 

„Dalším tématem, které jsem slyšela, je, jakým darem je stárnutí,“ říká Lindauová. Její pacienti, z nichž mnozí přežili rakovinu nebo jiné nemoci, se učili, jak přijmout proces stárnutí částečně tím, že přizpůsobovali svůj sexuální a seznamovací život své současné realitě a v podstatě proměňovali překážky spojené s věkem v kreativní vzdělávací zkušenosti. 
Tento přístup se odráží také v Kleinplatzově výzkumu lidí této věkové skupiny z celého světa. „Zjistili jsme, že ‚velkými milenci‘ se člověk stává, nikoliv rodí,“ říká Kleinplatz.

Jinými slovy, tito výzkumníci ukázali, že cesta k sexuálnímu naplnění je cesta, která téměř nutně vyžaduje čas.

Zdroj: Are Baby Boomers having the best time in bed? – BBC Worklife