Regrowing aneb dejte odpadu ze zeleniny druhou šanci

Přidat na Seznam.cz

Regrowing je způsob, jak využít zbytky zeleniny, které by jinak skončily v biologickém odpadu. Navíc šetří peníze a obohacuje vaši kuchyni o zdraví prospěšné vitamíny z klíčků, které budete mít vždy po ruce.

Některé druhy zeleniny jsou pro opětovné pěstování jako stvořené a vy budete moci sledovat, jak vám rostou přímo před očima. Jak na to?

Čerstvé rostliny

Kdo by nemiloval čerstvý špenát v polévce, rizotu nebo chutném salátu? Ale zejména v zimě ho nemusíte mít vždy po ruce. To však můžete snadno změnit. Zejména u kořenové zeleniny si můžete šalvěj vypěstovat přímo u vás doma, a to doslova z odpadu, který by jinak skončil v koši.

Jak na to?

Pokud se právě chystáte vařit zeleninovou polévku, do které se chystáte přidat mrkev nebo petržel, nakrájejte zeleninu těsně pod kořenovou čepičkou a vložte ji do vody. Už za několik dní se můžete těšit na malé výhonky vyrůstající z vrcholu, které můžete bez obav použít. Mrkev ze spodní části pak začne vypouštět nové chlupaté kořínky. Poté ji můžete přesadit do země.

Zásady, na které nikdy nezapomínejte

V první řadě byste měli vždy používat zeleninu ve výborném stavu. Rozhodně ne zeleninu, která je již v některé části nahnilá nebo plesnivá. Ideální je používat k přepěstování bio zeleninu. Ze zeleniny, kterou se rozhodnete použít, vybírejte pouze větší kusy, u nichž je vysoká šance na využití. Zelenina potřebuje dostatek energie k tomu, aby vypustila nové kořeny. Potřebují dostatek vlhkosti, tepla a světla. Bude to váš malý projekt, o který je třeba denně pečovat. Nezapomeňte každý den měnit vodu.

Vyčkejte dva týdny

Zeleninu byste měli zasadit do půdy nejpozději do dvou týdnů. I když se rozhodnete zeleninu vysadit pouze doma, použijte větší květináč a zahradnický substrát, který by měl být stále vlhký, ale ne úplně mokrý.

Zdroje: Garden Chanel, Balcony garden