Dlouhodobé vystavení extrémnímu horku může vést k vážným zdravotním problémům. První pomoc při úpalu a úžehu
Léto udeřilo naplno a s ním přišla samozřejmě i obvyklá vlna veder. Dlouhodobé vystavení extrémnímu horku může vést k vážným zdravotním problémům, jako je úpal a úžeh. Ačkoli se tyto stavy mohou zdát podobné, jedná se o odlišná onemocnění související s teplem s potenciálně život ohrožujícími následky, zejména pro zranitelné skupiny, jako jsou malé děti a starší lidé. Prozkoumejme rozdíly mezi úpalem a úžehem, jejich příznaky a základní opatření první pomoci, která ochrání vás i vaše blízké.
Úpal je stav, který nastává, když selže přirozená termoregulace organismu, což vede k přehřátí. Může být vyvolán dlouhodobým vystavením vysokým teplotám a dehydratací. K úpalu nejčastěji dochází v prostorách, kde je velké teplo, jsou málo větrané a ve vzduchu je příliš vlhkosti. Mezi příznaky patří zmatenost, dezorientace v prostoru, zrychlené dýchání, ale také křeče, mdloby nebo pocity na zvracení.
Úžeh zahrnuje podráždění mozku a jeho membrán v důsledku přímého slunečního záření. To ovšem neznamená, že vám úžeh hrozí pokaždé, když se delší chvíli zdržíte na slunci. Obvykle úžeh souvisí také s dehydratací – aby se totiž pokožka hlavy mohla ochlazovat potem, musí mít dostatečnou zásobu tekutin. Nebezpečnou kombinaci ale tvoří také slunce a dusno – ani v takovém případě nemůže organismus zahájit dostatečně efektivní ochlazovací procesy a hrozí úžeh.
Jak úpal, tak úžeh vykazují některé společné příznaky, mezi které patří bolesti hlavy, závratě, horečka nebo zvýšená tělesná teplota, pocení, žaludeční nevolnost a únava. U některých osob, jako jsou starší lidé, malé děti nebo osoby s již existujícími zdravotními potížemi, může dojít k poklesu krevního tlaku nebo ke stavu podobnému šoku.
Pokud jste však strávili delší dobu na přímém slunci bez dostatečné hydratace, mohou se u vás objevit závažnější příznaky, jako je vysoká horečka, nevolnost, zvracení, křeče a známky podráždění mozkových blan. Tyto příznaky mohou zahrnovat intenzivní bolesti hlavy, ztuhlý krk, křeče nebo dokonce ztrátu vědomí.
První pomoc
Při úpalu nebo úžehu je rozhodující rychlá reakce. Hlavním cílem je snížit tělesnou teplotu a doplnit ztracené tekutiny a minerály. Magazín Mojezdravi.cz poskytuje pár rad, které můžou postiženému pomoci:
Snížit tělesnou teplotu: Postiženého přesuňte do stínu nebo do klimatizované místnosti. Odložte přebytečný oděv a přiložte chladný vlhký ručník na čelo. Pomoci může také vlažná sprcha nebo ponoření nohou do chladné vody. Nevystavujte postiženého přímému slunečnímu záření po dobu nejméně 24 hodin.
Doplnění tekutin: Je nezbytné zajistit správnou hydrataci. Nabídněte iontové nápoje, minerální vodu nebo osolenou vodu. Případně si můžete doma připravit rehydratační roztok z převařené vody, osmi lžiček cukru, jedné lžičky soli a jednoho šálku 100% džusu. Tato kombinace pomáhá obnovit hydrataci a základní minerály.
Úleva od bolesti: Pokud postižený trpí bolestmi hlavy nebo horečkou, zvažte podání paracetamolu, který mu uleví. Vyhněte se lékům, které mohou dráždit žaludek, například těm, které obsahují ibuprofen a kyselinu acetylsalicylovou. V případě zvracení poskytněte mátový čaj a zvažte kinedryl.
Zvažte homeopatické léky: Aconitum napellus nebo Gelsemium 9CH mohou být užitečné pro úlevu od některých příznaků. Tyto léky podávejte každých 15 minut, dokud příznaky neustoupí.
Pokud si uvědomíte rozdíly mezi úpalem a úžehem a budete vědět, jak rozpoznat jejich příznaky, můžete během horkých letních měsíců podniknout rychlé kroky k ochraně sebe i ostatních. Nezapomínejte na hydrataci, v případě potřeby vyhledávejte stín a při pobytu na slunci dávejte přednost bezpečnosti.
Zdroj: Mojezdravi.cz