Příliš horká voda, časté sprchování či mytí žínkou: Důkazy, že se sprchujete špatně!

Přidat na Seznam.cz

Sprcha může být první věcí, kterou každé ráno uděláte, nebo poslední, kterou uděláte před spaním. Je to každodenní základní zvyk, nad kterým pravděpodobně nijak zvlášť nepřemýšlíte. A právě proto je dost pravděpodobné, že se vlastně sprchujete špatně.

Sprchování nám pomáhá zbavit se odumřelých kožních buněk a také odstranit mastnotu, špínu, pot a bakterie. Olej živí bakterie, takže když si obojí smyjete, snižujete také riziko kožních infekcí. Na druhou stranu příliš časté sprchování může přispět k suché a svědivé pokožce a ekzémům.

Jak uvidíte, správné sprchování je víc než jen zapnout vodu, naskočit, napěnit se, opláchnout a osušit. V dnešním článku vám prozradíme, jak byste se neměli sprchovat, pokud nechcete své pokožce zbytečně uškodit.

Sprchování při nesprávné teplotě

Velmi studené sprchy nemusí být zrovna nejpřívětivějším typem. Pravděpodobně vás probudí, ale pravděpodobně vám nepomohou uvolnit se. Na druhou stranu ani horká sprcha není tím pravým řešením. Horká voda způsobuje, že vaše tělo ztrácí přirozený olej, takže pokožka je matná, suchá a svědí. Nejlepší je obvykle něco uprostřed. Pokud máte suchou pokožku nebo trpíte na ekzémy, horká voda by se vám měla vyhýbat obloukem! Zvolte teplotu, která je příjemná, nikoliv parná.

Příliš dlouhé sprchování

Stát pod proudem teplé vody je sice příjemné, ale příliš dlouhý pobyt v ní může být pro vaši pokožku škodlivý. Stejně jako při sprchování horkou vodou i při delším sprchování ztrácí pokožka více oleje, a tím i vlhkosti. Pokud si všimnete, že máte problémy se suchou pokožkou, zkraťte dobu sprchování a omezte ji na maximálně pět minut.

Příliš časté sprchování

Ne každý se musí sprchovat denně, zejména v chladnějších zimních měsících, kdy se pravděpodobně tolik nepotíte a vaše pokožka bývá sušší. Stačí se sprchovat se několikrát týdně. Pokud cvičíte nebo máte práci, při které se špiníte, a máte pocit, že se potřebujete sprchovat dvakrát denně, vyzkoušejte jednou rychlé opláchnutí a podruhé plnou sprchu. Zaměřte se hlavně na „špinavé části“, jako je podpaží a třísla.

Mydlení před šamponem

Pro prevenci akné a podráždění pokožky doporučujeme následující postup: Naneste šampon, opláchněte, naneste kondicionér, umyjte si tělo a poté opláchněte kondicionér a mytí těla současně.

Dodržování tohoto pořadí ve sprše znamená, že mytí pomáhá odstranit z pokožky kondicionér a zbytky šamponu. Co se týče holení, pokud si ho necháte na konec, vaše chloupky budou díky teplu, vodě a páře měkčí, a snáze se odstraní.

Mytí s houbou nebo žínkou

Koupelnové žínky či houby jsou skvělým způsobem, jak minimalizovat používání mycích prostředků: Rozhodně se obejdete bez použití menšího množství přípravku, a přesto namydlíte celé tělo. Mohou však fungovat jako zásobárna bakterií a mohou také dráždit citlivou nebo suchou pokožku. Podobně mohou působit i žínky, zejména pokud je důkladně nečistíte. Bavlněné žínky byste museli prát po každém použití, proto vám raději doporučíme mydlit se rukama.

Zdroj: Everyday Health