Syndrom neučesatelných vlasů: Víte, co to je a jak to vypadá?

Přidat na Seznam.cz

Každý z nás může mít někdy pocit, že se u něj projevuje „syndrom neučesatelných vlasů“. Věděla jste ale, že takové onemocnění opravdu existuje? Seznamte se s dívkou, která se s tímto problémem skutečně potýká.

Je jednou z pouhých asi 100 lidí na světě, o kterých je známo, že mají toto genetické onemocnění. Podle Národního institutu zdraví je syndrom neučesaných (nebo také neučesatelných) vlasů charakterizován suchými, kudrnatými vlasy, které jsou „neuspořádané“, odstávají od pokožky hlavy a nedají se rozčesat na rovinu. Vlasy nerostou směrem dolů, ale vyrůstají z pokožky hlavy do více směrů.

„Její vlasy jsou šílené. Skoro jako by je měla sčesané dohromady a uprostřed má milion šílených rozcuchů. Opravdu se v nich nedá prohrabat hřebenem. Do školy je prostě chytím a strčím do drdolu, aby jí nepřekážely… ale dělat s nimi cokoli jiného nemá cenu. Je to pro ni příliš bolestivé,“ uvedla matka holčičky jménem Wynter, která tímto vzácným syndromem trpí.

Wynter má své vlasy ráda a užívá si pozornosti, které se jí dostává všude, kam přijde, řekla její matka a dodala, že dívka je velmi sebevědomá. Její dvě sestry toto onemocnění nemají.

Rodina vyzkoušela nejrůznější přípravky na úpravu dívčiných vlasů, které popisuje jako „velmi drátovité, velmi matné“, ale nyní jí je maminka jen projíždí prsty s trochou oleje. Wynter se narodila s tmavými vlasy, ale brzy se začalo objevovat světlé chmýří a dívka se stala úplně blond.

Syndrom neučesaných vlasů se totiž obvykle objevuje v dětství a postižené děti mají stříbřitě blond nebo slámově zbarvené vlasy. Množství vlasů je normální, ale prameny často rostou pomalu. Příčinou jsou zřejmě mutace v některých genech, které se podílejí na tvorbě vlasového stvolu.