„Synovi budou tři roky a ještě nemluví.“ Mnohé maminky se trápí s vývojem řeči u svých dětí. V kolika letech by tedy mělo dítě umět mluvit?

Přidat na Seznam.cz

Jaké jsou fáze vývoje řeči u dětí? V kolika letech by mělo umět plynně mluvit a jaké jsou rozdíly mezi opožděným vývojem a vývojovou disfázií? Zkušenosti maminek na serveru Rodiceadeti.cz jsou velmi rozdílné, ale shodují se na tom, že dříve nebo později se dítě rozmluví víceméně samo a bez pomoci.

Pro někoho to může být překvapivé zjištění, ale dětí s vývojovou disfázií řeči je v české populaci poměrně hodně. Péče je v tomto případě dlouhodobá a neméně důležitá je včasná diagnóza. Mezi lidmi je zakořeněný mýtus, že logoped řeší pouze špatnou výslovnost. Podle webu Logopedonline je ovšem logopeda také vhodné vyhledat, pokud má dítě malou slovní zásobu, problémy se sociálním užití řeči nebo problémy s výslovností.

Pro upřesnění správného vývoje dítěte platí podle logopedů klíčová znalost vývoje řeči. Do prvního roku života se rozvíjí pasivní slovní zásoba. Kolem prvních narozenin se objevuje broukání nebo žvatlání a zvukově mohou označovat osoby z blízkého okolí nebo konkrétní věci. Kolem druhého roku se objevují jednoduché věty jako „mama ham“ nebo „táta pá“.

Postupně se rozvíjí slovní zásoba a učí se používat minulý čas a věci dokáže pojmenovat v množném čísle. Za zlomový se považuje čtvrtý rok dítěte. V tomto věku by dítě mělo být schopno vést jednoduchou konverzaci, vyprávět a odpovídat na otázky.

Opožděný vývoj řeči

Pokud některé problémy přetrvávají po třetím roce věku, kdy je malá slovní zásoba, případně narušena výslovnost některé z hlásek, ačkoli jiné vyslovuje správně a nemá problémy s jemnou motorikou, jedná se o opožděný vývoj řeči. Příčinou může být zpožděné dozrávání centrální nervové soustavy. V tonto případě se doporučuje nástup do mateřské školy již po dovršení tří let dítěte. Zde dostane speciální péči od školených pedagogů.

Vývojová disfázie

V tomto případě je přelomový čtvrtý rok dítěte, kdy se celkově řeč nelepší, případně se přidávají i další potíže. Zde je na místě včasná návštěva logopeda, případně psychologa. Jedná se totiž o specificky narušený vývoj řeči. Vývojová disfázie se projevuje sníženou schopností verbální komunikace. Klíčová je okamžitá a cílená pomoc. S touto poruchou se můžou objevit narušené motorické funkce a poruchy pozornosti.

Každopádně jakékoli pochyby je dobré konzultovat se svým pediatrem, který dokáže případně doporučit vhodný postup nebo vás také uklidnit, že je vše v naprostém pořádku.

Máte své vlastní zkušenosti s logopedií? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Zdroj: Logopedonline, Rodiceadeti.cz, redakce