Trápí vás občasné úzkosti? Poradíme vám, jak jim můžete předejít

Přidat na Seznam.cz

Úzkost je součástí lidského života a vedlejším produktem dnešní uspěchané doby. Někdy úzkost nebývá na škodu. Upozorňuje nás na možné nebezpečí, udržuje nás v pozoru a napomáhá nám vypočítat si všechna hrozící rizika. Když se ale úzkost stane součástí každodenního života, je třeba se mít na pozoru.

Úzkost je přirozená reakce našeho těla na stres. Je to pocit strachu nebo vytváření si starostí a může být způsobena řadou příčin. Některými běžnými příznaky jsou například zrychlený tlukot srdce, rychlé dýchání, neklid či potíže se soustředěním. U každého z nás se ale úzkost může projevovat jinak. Pokud vás trápí časté úzkostné stavy, měli byste tento problém zkonzultovat s vašim lékařem. Někdy ale může stačit pozměnit vaše návyky a upravit svůj životní styl, abyste výskytu těchto problému předešli. Healthline radí, jak můžeme těmto nepříjemným stavům předejít.

Buďte aktivní

Pravidelné cvičení není prospěšné jen pro naše tělo. Může být obrovským přínosem také pro naši duši. Výzkum odhalil, že lidé, kteří trpí úzkostmi, mají menší tendence k těmto stavům, pokud do svého života zapojí pravidelnou fyzickou aktivitu. Důvodů, proč tomu tak je, může být několik. Cvičení může odvézt vaši pozornost od spouštěčů, které u vás způsobují úzkost. Rychlejší tlukot srdce je taky zodpovědný za různé chemické procesy v našem těle, které můžou bojovat s úzkostí.

Dopřejte si v noci kvalitní spánek

Bylo prokázáno, že spánek je velmi důležitý pro naši psychickou pohodu. Zlepšit kvalitu vašeho spánku, můžete tím, že:

  • si v posteli nebudete číst nebo sledovat televizi
  • v posteli nebudete používat telefon, tablet nebo počítač
  • vynecháte kofein, těžká jídla nebo nikotin před tím, než ulehnete do postele
  • budete spát v zatemněné a chladné místnosti
  • budete chodit spát každý den ve stejný čas
  • si sepíšete vaše starosti na papír před tím, než půjdete spát

Vynechte alkohol

Pití alkoholu se může na první pohled zdát jako „dobrý lék,“ jelikož slouží jako přírodní sedativum. Výzkum však ukazuje, že existuje spojitost mezi úzkostí a konzumací alkoholu. Bylo prokázáno, že omezení alkoholu může zlepšit výskyt úzkosti i deprese. Velká konzumace alkoholu také narušuje rovnováhu přirozených neurotransmiterů v těle, které napomáhají dobrému psychickému zdraví. Narušení této rovnováhy pak může vést k symptomům úzkostí.

Dejte cigaretám sbohem

Kuřáci často sáhnout po cigaretě, pokud prožívají stresové situace. Stejně jako pití alkoholu, i kouření během stresových situací může vaše úzkostné stavy zhoršit. Výzkum navíc odhalil, že čím dříve ve vašem životě začnete kouřit, tím vyšší je riziko, že se u vás objeví deprese.

Omezte kofein

Pokud trpíte chronickými úzkostmi, kofein vám může uškodit. Kofein může způsobovat nervozitu a výzkum prokázal, že může zapříčinit nebo zhoršit úzkostné stavy. U některých lidí omezení kofeinu významně přispělo ke zmírnění příznaků úzkosti. Pokud se chystáte vynechat kofein úplně, začněte postupně zmenšovat množství, které denně konzumujete.

Zdroj: Healthline