Vyjměte z pračky před jejím spuštěním. Snížíte své účty
V dnešním světě, kdy životní náklady neustále rostou, většina z nás hledá způsoby, jak ušetřit. Jak to udělat bez drastických změn? To je možné. Například změnou přístupu k praní můžeme výrazně snížit účty za elektřinu a vodu.
Může se zdát, že používání pračky je jednoduché jako dětská hra. Vložíte oblečení do bubnu, přidáte prací prostředky, zapnete stroj a máte hotovo. Ve skutečnosti však může být tento zdánlivě jednoduchý proces plný nástrah, které vás mohou stát nemalé peníze. Proto vám řekneme, jak prát prádlo, abyste ušetřili elektřinu, vodu a následně i peníze.
Jak ušetřit elektřinu a vodu při mytí?
Jednou z nejčastějších chyb při praní je přetěžování bubnu pračky. Pokud máte ve zvyku ho naplnit až na doraz, nebo do něj dokonce nutit oblečení, měli byste ho co nejdříve vyměnit. Pračka, která je naplněna na hranici své kapacity, nepracuje efektivně. V důsledku toho se oblečení často špatně pere – zanechává skvrny nebo nepříjemný zápach. To vás nutí znovu se prát, což zvyšuje spotřebu vody a elektřiny. Abyste tomu zabránili, vždy zkontrolujte, zda můžete snadno strčit ruku do naplněné pračky. Pokud ano, můžete své zařízení bez obav provozovat.
Další častou a nákladnou chybou je vždy nastavení nejvyšší možné teploty praní. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím vyšší spotřeba energie. Čím chladnější vodu tedy používáte, tím nižší budou vaše účty. Na životnost oblečení má vliv i vhodný výběr teploty. Vždy byste měli zkontrolovat doporučení výrobce na štítcích a řídit se jimi. Pokud výrobce doporučuje prát na 30°C, neměli byste nastavovat vyšší teplotu, protože látka se může srazit nebo jinak utrpět. Pak budou peníze, které jste utratili za nákup věci, prostě vyhozené.
Jaké jsou další drahé chyby při praní?
Myslíte si, že více pracího prostředku bude účinnější? Mnoho lidí tento názor sdílí, ale s realitou to nemá nic společného. Ve skutečnosti tím, že nasypete více prášku nebo více aviváže, pouze plýtváte přípravou a s ní i svými penězi. Navíc, pokud použijete příliš mnoho pracího prostředku, pračka jej nebude schopna úplně vymáchat. V důsledku toho mohou být látky po vyjmutí ze zařízení matné nebo dokonce pokryté bělavými skvrnami, což bude vyžadovat opakované praní (a bude to mít vliv na účty za elektřinu a vodu).
Pokud chcete vědět, jak ušetřit na prádle, měli byste se vyvarovat další chyby, která má vliv i na vaše účty a rychlejší spotřebu pracích prostředků. Jde o příliš časté praní určitých kusů oblečení. Nemusíte prát všechno oblečení po každém použití. To je samozřejmě nutné u spodního prádla, ponožek, punčochových kalhot, plavek, pyžama (pokud pod ním nenosíte spodní prádlo) a sportovního oblečení. Ostatní kusy oblečení byste měli prát, až když máte pocit, že jsou propocené nebo na nich zpozorujete skvrny (i když menší můžete odstranit i bodově).