Youtubeři: „Snadno“ vydělané peníze občas žádají veřejné ponížení. Dostat ale můžete i státní vyznamenání

Přidat na Seznam.cz

Být youtuber nebo tiktoker je dnes častým vysněným povoláním (nejen) mladých. Co ale taková práce obnáší? „Snadno“ vydělané peníze si možná žádají veřejnou ostudu, občas se vám ale zadaří a dostanete i státní vyznamenání.

Cesta influencera

Jako influencer je označován člověk, který má určitý vliv na větší množství lidí. Jednoduše řečeno se jedná o celebritu, dnes zejména o youtubery, tiktokery a streamery. Většina z nich svou kariéru začala v mládí ve svém pokoji, s poměrně amatérským vybavením. Jak šel čas, jejich videa vyhledávalo stále více lidí, a dnes jsou tito influenceři na vrcholu sláva. Z „obyčejných“ lidí se staly celebrity.

Plat

Většina populárních influencerů se opravdu nemá špatně. Záleží samozřejmě na tom, kolik spoluprací člověk má, jaké má dosahy, případně kolik fanoušků ho finančně podporuje. Pro představu – influencer získává peníze za zhlédnutí videí, z placených spoluprací, provize z prodaného „merche“ a v neposlední řadě také přímo od fanoušků (tj. donate, placené členství, apod.).

Podle některých zdrojů si například nejznámější světový youtuber PewDiePie vydělává až 500 000 dolarů měsíčně, tedy asi 11 118 000 korun. Češi mají nižší příjmy, i přesto ale nejsledovanější tvůrce FIZIstyle vydělává 20 milionů ročně!

Stojí to za to?

Je pravda, že takový plat je opravdu slušný, stojí ale za to? Mnoho influencerů pro peníze udělá téměř všechno, a to navíc veřejně – od ponižování ostatních, přes vlastní ostudu. Samozřejmě ale existují tvůrci, kteří se snaží tvořit kvalitní obsah. Kromě peněz pak dostávají i ocenění.

Ocenění

Za určitý počet odběratelů dostávají youtubeři „YouTube Play Buttom“, což je v podstatě ocenění za množství odběratelů. Tím to ale nekončí – youtuber možná dostane i státní vyznamenání. Konkrétně jím má být Kovy, kterého na státní vyznamenání navrhla Barbora Urbanová ze STAN. Ten je dokonce navržen už podruhé, poprvé tomu bylo v roce 2019, kdy to youtuber okomentoval slovy:“ Nemyslím, že jsem zatím dokázal něco natolik významného, čím bych si ho zasloužil.

zdroj: gamequitters, webzive, antiyoutuber, forbes