Je Valentýn opravdu americký svátek?
Valentýn Češi odmítají slavit s tím, že je to americký svátek. Je to pravda? Pojďme se podívat, kde se tento svátek vzal!
Kolem vzniku svátku zamilovaných koluje několik legend. Samosebou už nejde zjistit, jak přesně to bylo. Jisté je jen datum; 14. 2. A letos to připadá na úterý. Častá výmluva, proč neslavit den zamilovaných, je, že je to americký svátek. Ano je a stejně tak, by mohl být i náš, protože má anglosaské kořeny.
Jak vznikl?
Pravděpodobně je jeho předchůdcem pohanský svátek Lupercalia, který se slavil ve středověkém Římě. Vyvrcholením oslav byla ,,loterie“, kdy si každý mladík vytáhl z urny lásky lísteček. Na něm bylo jméno dívky, s kterou měl mít v následujícím roce vztah. Časem měl tento pohanský svátek splynout s oslavami na počest popraveného mučedníka Valentýna a sjednotit se na datum jeho popravy. Mučedník Valentýn tajně oddával zamilované vojáky, kteří se nesměli ženit. Vládce Říma Claudius II. ho za to nechal popravit 14. února.
O hodně později vznikla tradice valentýnek; zamilovaných anonymních přáníček. Vznikly v Anglii a odtud se rozšířily po celém světě.

Velmi silná je tradice sv. Valentýna v Itálii. Tamější dívky můžou nosit na rukávu jméno tajné lásky, takže mladíci kontrolují dívkám rukávy hned ráno. Zvykem je chodit na romantické večeře a darovat si speciální pralinky Baci Perugina.
Co na to Češi?
V Česku se tento zvyk rozšířil až po roce 1989, do té doby se líbalo pod třešní na 1. máje. Ten vede stále a květinářství, restaurace a cukrárny se předhánějí v novinkách letošního roku. Valentýn je pro obchodníky výdělečný, protože podle průzkumu agentury STEM/MARK každý čtvrtý Čech utratí více jak 3000 korun.
A co vy? Utrácíte takto hodně nebo Valentýna neslavíte?
Zdroje: Wikipedia, radiozurnal.rozhlas