Drhnout, fénovat nebo polít bílým vínem? Nejčastějších mýty o tom, jak odstranit skvrny od červeného vína

Přidat na Seznam.cz

Pořádně vydrhnout skvrnu hadrem, vyfénovat ji do sucha nebo na ni nalít bílé víno? Existuje řada mýtů o tom, jak co nejúčinněji odstranit skvrny od červeného vína. Poučte se o tom, co při této situaci rozhodně nedělat, abyste pak svůj oblíbený koberec či deku nemuseli s pláčem vyhazovat. Jak v případě této nehody nejlépe postupovat, píše La Crema?

Skvrnu nedrhněte!

Drhnutím sice nasajete část červeného vína z postiženého povrchu, ale zároveň tím skvrnu ještě více rozšíříte. Navíc, pokud na skvrnu tlačit příliš velkou silou, může se stát. že víno zatlačíte ještě více do dané látky. To platí dvojnásob, pokud odstraňujete skvrnu ze sedačky nebo z koberce.

Nečekejte příliš dlouho

I když se vám po dvou sklenkách vína nebude chtít jednat ihned, při skvrnách od červeného vína platí pravidlo: Čím dřív, tím líp! Čím déle víno na látce bude, tím více se nasákne a usadí ve vláknech.

Skvrnu nefénujte

Poslední věc, kterou chcete je, aby skvrna zaschla. Ještě horší by ale bylo, pokud by se na ní dostal horký vzduch. Teplo totiž mění chemický proces, kterým skvrna při schnutí prochází. Pokud tedy skvrnu budete fénovat, téměr s jistotou na ní zůstane flek, kterého už se jen těžko zbavíte.

Nikdy nepolévejte bílým vínem

Ať už tuto fámu rozšířil kdokoli, nevěřte jí. Bílé víno není čistící prostředek a není schopné neutralizovat barvu červeného vína. Ve skutečnosti může naopak ještě rozšířit vzniklou skvrnu. Pro vlastní dobro neplýtvejte tímto lahodným mokem a raději vyzkoušejte jiné alternativy.

Posypte práškem, který víno nasaje

Jako každá tekutina, i červené víno se nasákne do jakékoli suché látky, se kterou bude ve styku. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je použít prášek a bohatě ním skvrnu posypat. Ideální volbou je například:

  • jedlá soda
  • kuchyňská sůl
  • uhličitan sodný
  • mýdlový prací prášek

Tyto práškové směsi vytáhnou červené víno ze zasažené látky. Nezačněte je však pomocí drhnutí zapracovávat do povrchu. Prášek na poškozené místo pouze nasypte a vyčkejte pár minut, dokud se víno do prášku samo nenasaje.

Použijte vroucí vodu

Horký vzduch se velmi liší od horké vody. Horká voda je skvělá věc, a to obzvlášť pokud ji používáme jako čistící prostředek. Sice se jejím vlivem červené víno může rozředit a skvrna tak lehce rozšířit, ale zároveň po ní víno z látky pustí a lépe pak půjde vyčistit.

Mléko je dobrý pomocník

Další vhodnou volbou je mléko, které má absorpční vlastnosti. Můžete vyzkoušet na skvrnu nalít mléko a nechat ho pár minut působit. Poté jej opatrně nasajte houbičkou nebo suchým hadrem.

Zkuste sodovku a bílý ocet

Minerály v sodovce můžou působit jako lepší alternativa než voda. Napomáhají totiž rozbít molekuly červeného vína a zabránit jeho nasáknutí do zasaženého povrchu. Také díky němu víno z látky snáze odstraníte. Pro lepší výsledek zkuste nanést sodovku spolu s bílým octem.

Zdroj: La Crema