Fén jako všestranný pomocník: K čemu ho v domácnosti můžete použít?

Přidat na Seznam.cz

Fén má dnes doma snad každý. A většina lidí ani netuší, jak všestranný pomocník to může být. K čemu se dá fén použít kromě vysoušení vlasů? Možná budete překvapení, s čím vším vám doma pomůže!

Věděli jste, že bývaly doby, kdy se mytí vlasů považovalo za zcela přijatelnou výmluvu pro odmítnutí pozvání ven? Čas vám nezabíralo ani tak mytí, jako spíš sušení. V 19. století první fén vytvořil Alexander F. Godefroy ve svém salonu ve Francii. Šlo o velkou sedací verzi, která se skládala z kapuce, která se připevňovala na komínovou rouru plynových kamen. Mohl se používat pouze tak, že si pod něj člověk sedl. Od té doby prošel fén velkými změnami, začalo se pro sušení vlasů využívat proudění ohřívaného vzduchu a fén si můžete doslova strčit do větší kapsy. V čem vám může fén pomoci?

Odstranění nálepek

Cenovky, štítky s návody, samolepky na nábytku, na sklenicích na knihách a na mnoha dalších věcech, kde je mít nechcete. Odstranit samolepku může být náročné, protože se trhá, na povrchu zůstávají zbytky lepidla, celá takhle operace trvá dlouho a vyžaduje spoustu trpělivosti. Jde to ale mnohem snáze! Stačí samolepku nahřát fénem, lepidlo se částečně rozpustí a nálepka jde snadno sloupnout v jednom kuse a bez skvrn od lepidla.

Odstranění vosku

Spousta z nás miluje svíčky, nikdo ale nemá rád skvrny od vosku, když ze svíčky ukápne nebo se svíčka převrhne. Rozlitý vosk stačí zahřát a jednoduše setřít ubrouskem. Pak stačí místo dočistit odmašťujícím čisticím prostředkem. Podobně můžete vyčistit kalíšky na svíčky a svícny. A jde takto odstranit jakýkoliv vosk. Pokud máte doma malého umělce, který něco pokreslil voskovkou, tento způsob pomůže i zde.

Zbavte se prachu

Prach se dostane všude. A zdánlivě nejvíce je ho na špatně přístupných místech, kam se nedostanete prachovkou ani hadrem. Nastavte fén na chladný vzduch a na nejvyšší výkon. Snadno odfouknete prach z klávesnice, dekorací nebo špatně přístupných míst. Pak stačí prach setřít nebo vyluxovat.

Mokré tlapky

Je po dešti a vy potřebujete usušit svému mazlíčkovi tlapky? Stačí vzít fén a během chvilky problém vyřešíte. Nejen, že vašemu zvířecímu kamarádovi nebude od mokrých tlapek zima, ještě k tomu nikde nenašlape. Stejně tak můžete snadno vysušit srst mazlíčka po procházce v dešti nebo po koupeli. Dejte ale pozor, aby proud vzduchu z fénu nebyl příliš horký, mohli byste zvířátku popálit kůži.

Kolečka na stole

Zná to snad každý, kdo má dřevěný stůl. Jednou zapomenete na podtácek a položíte na stůl teplý nebo studený nápoj či mokrou skleničku a na stole se objeví kruhový otisk. Je vidět, rozčiluje vás a vy si nadáváte za svou neopatrnost. Řešení je velice jednoduché. Stačí nastavit fén na vysokou teplotu a namířit proud vzduchu na kolečko na stole. Může to trvat i několik minut, ale nakonec kolečko zmizí.

Zdroj: bobvila.com, onegoodthingbyjillee.com, redakce