Jak se zbavit ztvrdlých ručníků a předcházet jim
Už se vám to určitě stalo nejednou. Koupíte si krásně nadýchaný ručník, utírat se do něj je jako pohlazení a krásně vše saje. Pak ho dáte vyprat a z pračky vytáhnete tvrdý kus hadru, na dotek připomínající smirkovací papír. Ale vždyť jste přece udělala všechno dobře, proč se vám to znovu děje? Možná děláte některou z těchto chyb.
Nepřehánějte to s pracím gelem. Větší množství prášku vám nepomůže, spíš může ručníkům ještě uškodit, protože prášky obsahují chemií, která může snižovat savost ručníku. Stejný problém způsobuje i aviváž. Té byste se měli úplně vyhnout. Obaluje totiž vlákna minerály a způsobuje ztvrdnutí vláken. Místo ní použijte bílý ocet ve stejném množství, jako používáte aviváž (můžete přidat i trochu čpavku, ten brání, aby se prací prášek tolik nelepil na vlákna a pomáhá proti tvrdé vodě). Octového zápachu se nemusíte bát, při sušení zmizí. Tvrdá voda bývá častým problémem, protože obsahuje velké množství minerálů, z nichž tvrdnou vlákna. S tím může pomoci již zmiňovaný čpavek a vyšší teplota vody.
Ručníky byste měli prát alespoň na 40 stupňů a zbytečně pračku nepřeplňovat, musí mít prostor, aby se správně vypraly. Do praní můžete přidat i jedlou sodu. Po vytažení z pračky byste měli ručníky protřepat a ideálně sušit na sušáku.
Nekombinuje dohromady jedlou sodu a ocet v jednom prací! Kombinace obou těchto složek by mohla způsobit přetečení pračky! Zkuste produkty střídat.
Pokud máte ručníky již ztvrdlé, přidejte do pračky 240 ml čpavku (brání tvrdé vodě) nebo tabletu proti vodnímu kameni, radí web Prima nápady. Můžete zkusit nechat namočené přes noc společně s 30% roztokem kyseliny citronové (1 – 2 sáčky kyseliny citronové v cca 3 litrech horké vody) a pak vyprat běžným způsobem.
Zdroj: Consigli e trucchi, Prima nápady, Čtidoma, diskuze na Modrá střecha