Máte strach z klíšťat ve vlastní zahradě? Nabízíme účinnou pomoc. Užitečná je v tomto ohledu jedna hornina

Přidat na Seznam.cz

Bojíte se pomalu vylézt i na vlastní zahradu, aby vás nekouslo klíště? Nebezpečí těchto malých potvůrek trvá, přenášejí řadu nemocí včetně klíšťové meningitidy nebo boreliózy. Málokterá žena ale tuší, že má v ruce i jednu zbraň, která může v boji proti klíšťatům na vlastní zahradě hodně pomoci. Říká se jí křemelina.

Křemelina poruší křehká těla

Určitě jste mnohokrát viděla v televizi test, kdy se na trávu položí bílá bavlněná látka, a když se po chvíli sebere, všichni překvapeně a vyděšeně zírají, kolik klíšťat se na ní zachytilo. Mnoho z vás nejspíše kvůli tomu trpí obavami ve chvíli, kdy máte vstoupit i na kousek trávníku ve svojí vlastní zahradě. Jak výskyt klíšťat omezit? Užitečná je v tomto ohledu křemelina, neboli hornina diatomit. K různým účelům se používá v průmyslu, ale pomůže i proti klíšťatům. Jak křemelinu použít? Nasypete ji na zem a hráběmi důkladně rozhrnete kolem rostlin. Díky křemelině nebudou klíšťata schopna položit vajíčka a omezíte tak jejich množení. Také její ostré hrany porušují jejich křehká těla. Je však důležité doplnit křemelinu po každém dešti, protože ji voda rychle spláchne.

Pomůže i rostlinám

Křemelina je dobrá i v boji proti mnoha dalším škůdcům v zahradě. Mluvíme teď o slimácích, žížalách, roztočích nebo mšicích. I jejich těla porušuje setkání s ostrými hranami diatomitu. Přitom křemelina je přirozený, ekologický způsob boje proti klíšťatům a dalších nevhodným zahradním parazitům. Nemusíte se obávat jejích škodlivých účinků na rostliny, včetně zeleniny nebo ovoce. Naopak, přináší vám další výhodu. Díky ní můžete snadno doplnit křemík obsažený v půdě. Jeho dostatečné množství zajistí správný vývoj rostlin.

Zdroje: Top, Chalupáři-zahrádkáři