Přestaňte se brodit hračkami! Přinášíme pár pravidel, která zaručeně pomůžou

Přidat na Seznam.cz

Nejen dospělí, ale i děti, se více soustředí v uklizeném a uspořádaném prostoru. Pro děti je však úklid náročná disciplína. Rozhodně ničemu nepomůže vyhrožování typu: Jestli si to neuklidíš, tak ti to všechno vyhážu do popelnice. Rodiče jsou ve stresu a frustraci, děti pláčou a nakonec to zůstane zase jen na nás, dospělých.  

Stojí za zkoušku změnit organizaci a systém úklidu. Jaké jsou nejlepší nápady a strategie na organizaci hraček?

Hračky všude, kam se podíváš! I ten nejspořádanější rodič někdy zažil bolest při stoupnutí na kostku lega či zoufalý pocit při pohledu na hračky, které se válejí snad všude. Děti si je nosí z pokojíčku do všech místností. Večer pak máme pocit, že se naším bytem prohnalo tornádo. Je jen na nás, abychom při hře stanovili hranice.

Proveďte čistku hraček

Největším problémem dětských pokojíčků je obrovské množství hraček. Začněte tím, že vyházíte poškozené a nefunkční kousky. Hračky, které už nejsou vhodné pro věk dítěte, dejte stranou, ty můžete schovat pro další potomky, či darovat. Nejspíš budete překvapeni, kolik nepotřebných hraček zmizlo a jak se prostor projasnil. Tento krok je vhodné dělat alespoň dvakrát ročně.

Zrušte obaly

Asi si říkáte, jak jste nad tím vyzráli, když necháváte hračky v původních obalech. Pravdou je, že tohle řešení zabírá zbytečně moc prostoru. V krabicích je totiž mnohdy spousta místa navíc. Daleko lepším řešením je hračky a hry uložit do samostatných sáčků.

Zbavte se krabice se všehochutí

Jedna krabice či truhla na všechno. Zdánlivě dobrý nápad, který má však spoustu háčků a bývá jednou z hlavních příčin nepořádku. Úklid je sice jednoduchý, ale děti se musí v krabici složitě přehrabovat, než najdou to, co hledají. A nakonec to stejně končí vysypáním celé krabice na jednu hromadu. Většina malých dětí potřebuje jednoduché ukládání do více menších boxů bez víka. Je to pro ně více přehledné a snadněji zvládnutelné.

Třídění do boxů

Vyzkoušejte jednotlivé druhy hraček ukládat do jednoho konkrétního boxu. Jakmile uvidíte, že je už plný, budete vědět, že je na čase přestat tuto kategorii kupovat. Málokdo si umí jen tak představit, kolik lega, autíček nebo panenek dítko má, pokud je poházené všude možně. Příliš mnoho věcí bez systému může způsobit u dítěte nepozornost nebo impulzivní chování ve hře.

Označujte

Jakmile se vám zdá, že se začínáte v boxech na hračky ztrácet a nepamatujete si, kam která hračka patří, vyrobte si štítky, které vám to usnadní. Jestliže dítě ještě neumí číst, zaměňte psané za fotoštítky, které budou představovat kategorii dané krabice.

Využijte prostor na stěnách

Ve většině pokojíčků je ve větší míře nevyužitý prostor na stěnách. Ten může vyřešit mnohé problémy s organizací úklidu hraček. Háčky na stěnách či dveřích jdou použít k zavěšení šatů, kostýmů, čepic,  batohů…police na stěnách je zase dokonalým posezením pro panenky či parkovacím místem aut. Ve vyšších pozicích můžeme udržet hračky, které potřebujeme mít mimo dosah těch nejmenších.

Zdroj: Woman’s Day