Přestaňte si stlát postel, budete zdravější, tvrdí vědci. Prý se to nelíbí roztočům

Přidat na Seznam.cz

Ano, přečetli jste to správně. Neustlaná postel je podle zjištění vědců z Kingstonské univerzity zdravější než ta ustlaná. A proč? Výzkumníci z Kingstonské univerzity se zaměřili na mikroskopické roztoče, se kterými sdílíme naše lůžko. Tito nenápadní broučci se živí šupinami naší kůže a vylučují alergeny, které vdechujeme během spánku a mohou způsobit nejenom nepříjemné alergické reakce, ale i vážné zdravotní komplikace.

Matt Hallsworth z britské organizace Asthma UK varuje: „Alergeny, které vylučují domácí roztoči, mohou u řady lidí rozpoutat astma. Je těžké se jim vyhnout.“ Ale vědci našli řešení, které je na dosah ruky – neustlávejte si postel. Nestlaná postel může vypadat neesteticky a vyvolat pochybnosti o vašich dovednostech v domácnosti, ale na druhou stranu může být klíčem k zatočení s roztoči, píše BBC. „Objevili jsme, že lidé, kteří si po ránu stelou svou postel, tak v ní v zásadě udržují teplo a vlhko, v nichž se roztočům daří,“ vysvětluje vedoucí výzkumník Stephen Pretlove. Pokud postel neustelete, vytvoříte teplé a suché prostředí, které roztoči nemusí. Tím je o přísun vlhkosti připravíte a znesnadníte jejich přežití.

Nicméně, samotné „nestlaní“ postele podle vědce nestačí. Důležitý je také pravidelný a důsledný úklid. Klíčem je tedy pravidelný a důsledný úklid bez zbytečného víření prachu. Je třeba stírat prach na vlhko a pro odstranění nečistot i z hladkých povrchů používat vysavač. Ve smetácích a košťatech se totiž roztočům líbí stejně jako v koberci.

Zdroj: NHS, BBC