Jedete v zimě do tepla? Na co si dát pozor a jak postupovat v případě problému
Pokud vás už mrazy k prasknutí nebaví, určitě se můžete vydat někam do exotiky. Před Vánocemi by se to už asi nevyplatilo, ale pokud chcete strávit vánoční svátky a Nový rok v teple, ještě máte šanci. Ale dejte si pozor. I na cestách se vám může leccos přihodit.
K cestování mnohdy přistupujeme až příliš lehkomyslně. Přitom potom, když se nám v zahraničí něco přihodí, jen málokdy si umíme poradit. Problémem našince je navíc stále ještě často nedostatečná jazyková vybavenost. Proto by vám mohly pomoci naše rady, co dělat, když se za hranicemi všedních dnů dostanete do problémů.
Důležité informace si zjistěte předem
Jakmile si vyberete cílovou destinaci vaší dovolené, měli byste si zjistit podstatné informace o dané zemi. V době internetu by to neměl být problém. I když očkování už není na seznamu číslem jedna, stále ještě jsou země, které jej vyžadují. Ale to není to jediné, co bychom si měli ověřit.
„Abyste získali aktuální a potřebné informace, je vhodné navštívit stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde naleznete kolonku „cestujeme“ a následně odkaz na „rozcestník“, který obsahuje užitečné informace na cesty do všech destinací v abecedním pořadí,“ říká exkluzivně pro Čas pro ženy advokát JUDr. Robert Falbr a doplňuje: „Zde na stránkách zjistíte aktuální bezpečností situaci a varování v zemi, jaké doklady je potřeba mít s sebou (v zemích EU postačí občanský průkaz, mimo EU je potřeba cestovního pasu), jakou měnou se v zemi platí (někdy není vhodné spoléhat se pouze na platbu kartou), zda je nutné získat víza a též informace o aktuálních podmínkách ohledně Covidu-19 v dané destinaci.“

Chcete volit? Není problém
Aktuálně se u nás blíží volba prezidenta. Chystáte se ale do ciziny právě v tento čas? Ani tak není nic ztraceno. Podle Roberta Falbra stránky Ministerstva zahraničních věcí totiž obsahují nejen přehled upozornění, na co si máte dát pozor, ale i další užitečné informace, jako je např. seznam zastupitelských úřadů (velvyslanectví a konzulárních úřadů) v zahraničí. „Tato informace se vám aktuálně může hodit v případě, že se chystáte na dovolenou v době prezidentských voleb v lednu 2023, a i přesto byste rádi dali svůj hlas danému kandidátovi.“
Pokud chcete volit v zámoří, je vhodné nechat si vystavit tzv. voličský průkaz, o který si můžete zažádat na příslušném zastupitelském či konzulárním úřadě nebo i online. V tom případě se vám vyplatí mít založenou datovou schránku, přes kterou se žádost podává.
A co přibalit na poslední chvíli?
Zapomínat byste samozřejmě neměli ani na cestovní pojištění. I když dnes je často součástí bankovního účtu, na cesty se jistě vyplatí se připojistit.
„S ohledem na vybranou destinaci a aktivity, které máte v plánu, si nezapomeňte též zařídit vhodné cestovní pojištění a případně i pojištění odpovědnosti. Zamyslete se třeba, zdali si budete půjčovat auto, anebo provozovat rizikové sporty,“ radí Robert Falbr.

Takže vzhůru do tepla! A nejen tam. I kdybyste se chystali na hory, myslete na to, co vás může potkat. Extra připravit byste se měli třeba na potápění v Egyptě, na jízdu na skútru téměř bez pravidel v Indonésii, na surfování v Panamě. Kamkoli pojedete, zjistěte si, co potřebujete.
Zdroje: redakce – vlastní dotazování